Hardo Aasmäe: eurost on saanud eliidi projekt

 (93)
hardo aasmäe
Foto: Andres Putting

Eesti Entsüklopeedia kirjastuse juhi Hardo Aasmäe sõnul ei tohiks euro olla eesmärk omaette, vaid tegu on vahendiga millegi saavutamiseks. Praeguse poliitilise eliidi projektiks kujunenud europlaanis on eesmärk ja vahend paraku omavahel sassi läinud, leiab Aasmäe.

Aasmäe tõi ETV saates “Vabariigi kodanikud” võrdluseks Nõukogude Liidu, mis oli tema sõnul samuti ühe eliidi projekt, mida aga inimesed ühel hektel enam kinni maksta ei tahtnud.

Euro kipub Aasmäe hinnangul üha enam muutuma eesmärgiks omaette, kuid keegi ei suutvat arusaadavalt selgitada, miks ikkagi on vaja majanduslikult nii raskel ajal europüüdluste näol selline lisakoorem ühiskonnal kanda võtta.

Endine rahandusminister ja IRLi poliitik Taavi Veskimägi aga leiab, et eurole üleminek on Eestile hädavajalik ja seda eelkõige Eesti tõsiseltvõetavuse tõestamiseks välisinvestorite silmis, kelle raha vajab Eesti riik majandusele uue hoo andmiseks. Samuti aitaks euro selliste olukordade vastu, kus välismaailm näiteks Läti devalveerimist puudutavaid kuulujutte ka Eestile laiendab.

Akadeemia Nord Euroopa uuringute instituudi juhataja ja tuntud euroskeptik professor Ivar Raig aga arvas, et euroga ei maksa kiirustada ning enne tuleb kärpimise asemel hoopis Eesti majandusse raha panustada.

Suhtekorraldusspetsialist Aune Past arvas, et Eestil tuleb oma lobitööd Euroopas senisest tunduvalt tõsisemalt teha.