„Mis puudutab toiduaineid, siis siin ei saa olla muud riikliku hinnakontrolli peale kartellikokkulepete-alase järelvalve, nagu teame hiljutisest võimalikust leivahinna kartellileppe juhtumist,“ ütles riigikogu liige Delfile, kommenteerides viimasel ajal toimunud hinnatõuse.

„Vabas turumajanduslikus riigis ei saa olla riiklikku hinnakontrolli või piirhindade kehtestamist vabas konkurentsis olevatele kaupadele, nii ahvatlev kui see ka poliitikutele võiks tunduda,“ selgitas Astok. „Sellise hinnakontrolli kehtestamine võib viia esialgu tootjate ülikasumini, kuid varem või hiljem toob see kaasa nende pankroti, sest hinda kujundavate komponentide — tooraine, tööjõud, energia, investeeringud jms — hind on ju pidevas muutuses.“

„Loota, et valitsus kõiki hinnakomponente kontrolliks, tähendaks sotsialistliku, riigi poolt omatud ja kontrollitud majanduse taastamist,“ lisas reformierakondlane.

Samas tõi Astok välja, et viimasel ajal samuti terava tähelepanu alla sattunud energiahinnad on meil vägagi reguleeritud, eeskätt elektri, gaasi ja kaugkütte puhul. Suures osas kiidab need heaks konkurentsiamet. „Muutlikumad on vedelkütuse hinnad, mis on otsesemas sõltuvuses maailmaturu hindadest. Seal peab konkurentsiamet jälgima, et tegemist ei oleks kartellikokkulepetega. Küttepuid saab kokkuleppehinnaga osta turult või talunikelt.“