Gruusia peaminister Eestis: Saakašvili-suguste koht on vanglas

 (72)
Mihheil Saakašvili
Mihheil SaakašviliFoto: Pool, REUTERS

Gruusia peaminister Irakli Garibašvili rääkis tänasel pressikonverentsil Stenbocki majas, et Gruusia endine president Mihheil Saakašvili õhutas oma parteiliikmeid riigipööret korraldama ja selle eest on tema koht vanglas.

Eestis visiidil viibiv Garibašvili andis täna koos peaminister Taavi Rõivasega pressikonverentsi, kus ta pidi korduvalt vastama ka küsimustele Gruusia meediavabaduse ja poliitilise opositsiooni olukorra kohta.

Kuna Gruusia endine president Saakašvili võttis Ukraina kodakondsuse ja läks Odessa oblasti kuberneriks, siis kavatseb Gruusia talt kodakondsuse ära võtta. Kui Garibašvililt täna selle kohta küsiti, ütles ta, et ta pigem ei rääkiks Saakašvilist, aga kui küsitakse, siis peab vastama.

"Gruusia põhiseaduse ja seaduste järgi oli justiitsminister sunnitud alustama juriidilisi protseduure. Mis puudutab tema tulevikku, siis pole mul mingit soovi asuda tema kaitsjaks või ennustada ta tulevast poliitilist karjääri. See inimene on juba valinud oma tulevase poliitilise tee ja tulevased poliitilised eesmärgid," ütles Garibašvili.

Mõned minutid hiljem tahtis ta ise uuesti Saakašvili tegemisi kommenteerida. "Lisaksin Saakašvili kohta, et demokraatlikus riigis pole mingit ruumi poliitikule, kes julgustab oma parteiliikmeid moodustama kuritegelikke jõuke riigipöörde korraldamiseks. Sellise inimese koht on vanglas. Mõne päeva eest avaldati mitu helisalvestust, kus ta rääkis oma erakonnakaaslastega Gruusias revolutsiooni ja riigipöörde korraldamisest. Need on tema unistused," rääkis Garibašvili.

Seotud lood:

Garibašvililt küsiti ka telekanal Rustavi 2 kohta, mille ülevõtmise katses opositsioon valitsust süüdistab. Ta vastas, et viimase kolme aasta jooksul on Gruusia teinud meediavabaduses suuri edusamme.

"Gruusia on laiemas piirkonnas meediapluralismi liider," ütles Garibašvili, kes mõtles laiema piirkonna all ilmselt Gruusia lähiriike.

Ta ütles, et Rustavi 2 ajakirjanikud on professionaalsed ja ta peab sellest kanalist lugu. Tema sõnul ei ole riik alustanud ühtegi uurimist Rustavi 2 või selle omanike vastu, vaid käimasolev kohtuvaidlus käib selle kanali eelmise ja tegeliku omaniku vahel. Ta kinnitas, et protsess on väga avalik. "Riigina garanteerime seaduse kehtivuse," ütles Garibašvili.

Rustavi 2 ajakirjanik küsis täna Rõivaselt, kas vestlusel Garibašviliga arutati ka tema telekanali teemat. Rõivas kinnitas, et sellest räägiti. Rõivase sõnul kinnitas Garibašvili talle, et tegemist on tsiviilvaidlusega, kus riik lubas tagada, et kõik kolm kohtuastet saavad teha õiglase otsuse. Rõivase sõnul hoiab ka Euroopa Liit sellel teemal tähelepanelikult silma peal.

Mis puudutab Saakašvili ajal võimul olnud valitsusametnike süüdistamisse, siis ütles Garibašvili, et keegi ei peaks olema seadusest kõrgemal. "See on tõelise demokraatia tunnus," ütles Garibašvili.