GRAAFIKUD | Terviseamet: ööpäevaga lisandus 144 positiivset koroonatesti

 (195)
Pilt on antud loole illustreeriv!
Pilt on antud loole illustreeriv!Foto: Andres Putting

Viimase ööpäeva jooksul analüüsiti Eestis 4851 koroonaproovi, neist 144 ehk 3 protsenti osutus positiivseks. Esmaseid analüüse oli kokku 2737, neist 132 ehk 4,8 protsenti olid positiivsed.

Esialgu teatas Delfi, et ööpäevaga lisandus 132 testi, siis terviseamet kinnitas seda infot. Nüüd aga täpsustas TA, et tegemist oli esmaste testidega. Kokku on siiski 144 positiivset testi.

Delfi graafik näitabki esialgsete testide positiivseid koroonajuhte. Kuna alles tänasest avaldab terviseamet infot kõigi analüüside, mitte ainult esmaste analüüside tulemusi, läheb pisut aega uue statistika kogumiseks.

Rahvastikuregistri andmetel laekus enim uusi positiivseid testitulemusi Harjumaale, kus koroonaviirusega nakatumine tuvastati 61 inimesel. Ida-Virumaale lisandus 53 uut nakatunut. Tartumaale, Hiiumaale ja Pärnumaale laekus kolm uut positiivset analüüsitulemust. Valgamaale lisandus kaks positiivset tulemust ning Järvamaale, Põlvamaale, Raplamaale ja Viljandimaale lisandus üks positiivne tulemus. Kolmel positiivse analüüsitulemuse saanul puudus rahvastikuregistris märgitud elukoht.

Viimase 14 päeva haigestumus 100 000 inimese kohta on 144,5 ning positiivsete tulemuste osakaal tehtud testidest 4,1%.

Harjumaa 61 uuest juhtumist 50 on Tallinnas. Kahe Põhja regionaalosakonna piirkonda saabunud juhtumi puhul on nakatumise põhjus varasem kontakt haigega. Ühel juhul toodi haigus sisse Ukarinast. Kolme juhtumi nakkuse päritolu on teadmata. Ülejäänud juhtumite nakatumise päritolu on täpsustamisel.

Seotud lood:

10.11 täpsustatud info: 67 juhtumi nakatumise päritolu oli varasem kontakt haigega ning seitsme juhtumi puhul toodi haigus sisse Taanist, Küproselt, Soomest, Rootsist, Inglismaalt ja Venemaalt. Kahe juhtumi nakatumise päritolu on teadmata. 23 juhtumi nakatumise päritolu on täpsustamisel.

Põhja regionaalosakonna jälgimise all üle 10 000 inimese, kellest 1024 on haigestunud. Kokku saab põhja regionaalosakonna tööpiirkonnas eristada 24 kollet. Koolikoldeid on neli kokku 23 inimesega, lasteaiakoldeid on üks kokku viie inimesega, töökohakoldeid on seitse kokku 116 inimesega, ürituste koldeid on kolm kokku 28 inimesega ja muu kontakti koldeid on kuus kokku 49 inimesega. Lisanduvad veel Rapla hooldekeskuse kolle 65 inimesega, haiglakolle 18 inimesega ja Tallinna vangla kolle 15 inimesega.

Ida-Virumaale ööpäevaga lisandunud positiivsetest tulemustest 27 puhul toimus nakatumine pereringis, ühel juhul lasteaias, kahel juhul tööl, ühel juhul trennis ja kolmel juhul nakatuti koolis. Ülejäänud juhtumite nakatumiste asjaolusid veel selgitatakse.

Ida regiooni tööpiirkonnas on kümme aktiivset kollet: Sillamäe esimese koolikoldega on seotud 38 ja Sillamäe teise koolikoldega üheksa inimest, Jõhvi hooldekeskuse koldega 21 ja Narva lasteaiakoldega on seotud kaheksa nakatumist. Narva-Jõesuu töökohakoldega on seotud kümme nakatumist. Viru Vangla koldes on 208 inimest. Kohtla-Järve koolikoldes on kuus inimest. Sillamäe töökohakoldes on kaheksa inimest, Narva spordikoldes on 43 nakatunut. Narva töökohakoldes on seitse inimest.

Ida regionaalosakonna jälgimise all on üle 3000 inimese, kellest haigestunud on 480.

Tartumaale lisandunud kahe juhtumi puhul on nakatutud töökontakti kaudu ja ühel juhul kandus nakkus edasi hobitegevuse kaudu. Valgamaale lisandunud uutes juhtumites on saadud nakkus perekontakti kaudu. Põlvamaa ja Viljandimaa juhtumite nakkusallikas on teadmata. Lõuna regionaalosakonna jälgimise all on üle 1000 inimese, kellest 172 on haigestunud (haigestunute arv sisaldab ka Põhja regionaalosakonna jälgitavaid). Lõuna regionaalosakonna jälgimise all on üks aktiivne kolle, milleks on 34 inimesega hooldekodukolle.

Hiiumaale lisandunud nakatunud said viiruse tööalaste kontaktide kaudu. Üks Pärnumaa nakatunu sai viiruse perekontakti kaudu, teisel juhul toodi haigus sisse Ukrainast ja kolmanda juhtumi asjaolusid veel selgitatakse. Lääne regionaalosakonna jälgimise all on ligi 700 inimest, kellest 105 on haigestunud. Lääne regionaalosakonna jälgimise all on kolm kollet Hiiumaal, kus esimeses pereürituse koldes on 13 inimest ja teises üritusekoldes kaheksa ja perekoldes kuus.

Juhitaval hingamisel kuus patsienti

11. novembri hommikuse seisuga viibib haiglas 63 COVID-19 patsienti, juhitaval hingamisel on kuus patsienti. Koju saadeti seitse inimest ning üks inimene viidi Ida-Viru keskhaiglast üle Tartu ülikooli kliinikumi. Uusi COVID-19 haigusjuhtumeid avati kaheksa. Uusi surmajuhtumeid ööpäeva jooksul ei lisandunud, kokku on Eestis surnud 76 koroonaviirusega nakatunud inimest.

Tänaseks on haiglates lõpetatud 596 COVID-19 haigusjuhtumit 581 inimesega.

11. novembri seisuga on tervenenud 4378 inimest. Neist 3199 inimese (73,1%) haigusjuhtum on lõpetatud, 1179 inimese (26,9%) puhul on positiivse analüüsitulemuse saamisest möödunud üle 28 päeva ja inimene ei viibi haiglaravil ehk ootab tervenemise kinnitamist.

Eestis on koroonaviiruse tuvastamise võime tekkimisest 2020. aasta kevadest tehtud 381 205 viiruse SARS-CoV2 määramise analüüsi, neist 285 935 on olnud esmased. Positiivseid teste on kokku olnud 7725 (2,0% testide koguarvust).

Olukord on kriitiline

Eestis on koroonaviiruse laialdase leviku tõttu tervishoiualane hädaolukord. Haiglaravil viibivate patsientide arv kasvab kiirelt. Valitsus avalikustas eile uued meetmed koroonaviiruse leviku tõkestamiseks.

Testi esimesel võimalusel! Ka väheste haigusnähtude korral pöördu perearsti poole või helista numbril 1220.

Lähikontaktsena püsi kodus! Kõik haigestunud isikuga lähikontaktis ehk vähemalt 15 minutit lähemal kui 2 meetrit olnud inimesed peavad jääma koju. Karantiini kestust saab lähikontaktne lühendada, kui ta teeb mitte varem kui 10. päeval koroonaviiruse testi ja selle tulemus on negatiivne või kui arst on tunnistanud ta nakkusohutuks.

Sel nädalal algas vastutustundlikkusele suunatud sotsiaalkampaania “Hoiame Eesti elu avatud!”, mis kutsub inimesi üles järgima viit põhireeglit: püsi haigena kodus, hoia distantsi, kanna maski, pese käsi ja laadi oma telefoni HOIA rakendus.

Laadi alla HOIA rakendus

Laadi Google Play või App Store’i kaudu oma telefoni mobiilirakendus HOIA, mis teavitab sind, kui oled olnud lähikontaktis koroonaviiruse kandjaga. Samuti saad nii anonüümselt teavitada teisi kasutajaid enda haigestumisest. Rakenduse kasutajate telefonid vahetavad omavahel anonüümseid koode ning riik, rakenduse tootja ega telefoni tootja ei saa teada, kes kellega lähikontaktis oli. Loe lisa www.hoia.me.

COVID-19 on piisknakkushaigus, mida põhjustab aevastamisel ja köhimisel inimeselt inimesele ning saastunud pindade ja pesemata käte kaudu leviv SARS-CoV-2 viirus.

Tervise ja heaolu infosüsteemide keskuse (TEHIK) andmetel on tänase seisuga HOIA rakendust alla laaditud 180 660 korda. Rakenduses on end haigeks märgitud 322 korda, millest aktiivseid haigusjuhte on hetkel 178.

Koroonatestimine.ee koduleht koondab infot saatekirjaga, piiriülese ja tasulise prooviandmise kohta. Seal on ka vajalik info arstidele ja tööandjatele. Samuti saab sel lehel broneerida endale aega saatekirja olemasolul, saada sertifikaadiinfot, klienditoe numbreid ja proovivõtukohtade asukoha koordinaate jne.

Koroonaviiruse levik kasvab Eestis iga päevaga

Eestis on püsiv riigisisene levik. Kasvab ka nende juhtude osakaal, kus nakkuse allikas pole teada. Eelkõige teeb murelikuks Harjumaal ja Tallinnas toimuv koroonaviiruse levik.

Testi esimesel võimalusel! Ka väheste haigusnähtude korral pöördu perearsti poole või helista numbril 1220.

Kutsume tööandjaid üles võimaldama töötajatele kaugtöö tegemist, et vähendada kontaktide hulka töökohal. Nakkuse leviku piiramine asutustes on hädavajalik.

Hangi infot usaldusväärsest allikast. Kutsume üles inimesi jälgima riigi ametlikke infokanaleid ja jagama edasi ainult seda informatsiooni, mida need allikad on kinnitanud. Lisainfot saab aadressidelt kriis.ee, terviseamet.ee ja telefoninumbril 1247.

Koroonaviirus SARS-CoV-2

  • Inimesed, kes kahtlustavad nakatumist koroonaviirusega, peaksid võtma ühendust oma perearstiga, küsima nõu perearsti nõuandeliinilt 1220 (välismaalt +372 634 6630) või koroonaviirusega seotud küsimuste jaoks loodud numbril 1247 või vajadusel kutsuma kiirabi, helistades hädaabinumbril 112.
  • COVID-19 haiguse sümptomid on sarnased gripile. Viiruse levinumad sümptomid on köha, palavik ja hingamisraskused. Parim kaitse nakkushaiguse leviku vastu on käte pesemine ja inimestega kontaktist hoidumine.
  • Vaata koroonaviirusesse nakatunute statistikat Eestis!
  • Loe lähemalt koroonaviiruse ja kehtivate piirangute kohta valitsuse erileheküljelt kriis.ee!
  • Nutitelefoni rakendus HOIA teavitab sind, kui oled olnud lähikontaktis koroonaviiruse kandjaga. Vaata lähemalt!