GRAAFIKUD | Ööpäevaga lisandus 478 positiivset koroonaproovi, suri kaheksa inimest

 (230)
COVID-19 vastu on vaktsiini saanud 516 inimest
Koroonaproovide võtmine lennujaamas ja sadamas
Koroonaproovi võtmineFoto: Andres Putting

Viimase ööpäeva jooksul analüüsiti Eestis 4352 koroonaviiruse proovi, neist esmaseid positiivseid proove oli 478 ehk 11 protsenti proovide koguarvust. Haiglaravi vajab 410 patsienti, suri kaheksa inimest.

Rahvastikuregistri andmetel laekus enim uusi positiivseid testitulemusi Harjumaale, kus koroonaviirusega nakatumine tuvastati 309 inimesel. 240 uutest Harjumaa haigusjuhtudest on Tallinnas.

Ida-Virumaale lisandus 79, Tartumaale 24 ning Võru- ja Läänemaale kaheksa uut positiivset koroonaviiruse tuvastamise testi tulemust. Pärnumaale lisandus kuus ning Jõgeva- ja Lääne-Virumaale viis uut juhtumit. Viljandimaale lisandus neli ning Järva-, Rapla- ja Valgamaale lisandus kolm uut nakatunut. Hiiumaale lisandus kaks ning Põlva- ja Saaremaale üks uus nakatunu. 17 positiivse testitulemuse saanul puudus rahvastikuregistris märgitud elukoht.

Viimase 14 päeva haigestumus 100 000 inimese kohta on 571,87 ning esmaste positiivsete tulemuste osakaal tehtud testide koguarvust 11,2 protsenti.

Terviseameti jälgimisel on üle 25 000 inimese

Põhja regionaalosakonna jälgimisel on üle 16 200 inimese, kellest 4179 on nakatunud.

Ida regionaalosakonna jälgimisel on üle 5300 inimese, kellest nakatunud on 1545.

Lõuna regionaalosakonna jälgimisel on üle 2300 inimese, kellest 697 on nakatunud (jälgitavate seas on lisaks põhja, ida ja lääne regiooni nakatunuid).

Seotud lood:

Lääne regionaalosakonna jälgimisel on üle 1300 inimese, kellest 395 on nakatunud.

Haiglaravi vajab 410 inimest

29. detsembri hommikuse seisuga viibib haiglas 410 COVID-19 patsienti (seda on 21 võrra vähem kui eile), nendest intensiivravi vajab 43 patsienti, kellest omakorda juhitaval hingamisel on 21 inimest.

Uusi COVID-19 haigusjuhtumeid avati kokku 47. Koju saadeti 40 inimest ning 16 inimest viidi üle mitte-COVID-19 osakonda, kolm inimest viidi üle teise haiglasse ja üks inimene tunnistati valepositiivseks.

Ööpäeva jooksul suri kaheksa koroonaviirusega nakatunud inimest – 68-aastane naine, 69-aastane mees, 74-aastane mees, 81-aastane mees, 86-aastane naine, 86-aastane mees, 93-aastane naine ja 94-aastane naine. Kokku on Eestis surnud 221 koroonaviirusega nakatunud inimest.

Tänaseks on haiglates lõpetatud 1372 COVID-19 haigusjuhtumit 1348 inimesega.

29. detsembri seisuga on tervenenud 16 965 inimest. Neist 12 774 inimese (75,3 protsenti) haigusjuhtum on lõpetatud, 4191 inimese (24,7 protsenti) puhul on positiivsest testist möödunud rohkem kui 28 päeva ja inimene ei viibi haiglaravil ehk ootab tervenemise kinnitamist.

Eestis on koroonaviiruse tuvastamise võimekuse tekkimisest 2020. aasta kevadest tehtud enam kui 621 000 viiruse SARS-CoV2 määramise testi. Esmaseid positiivseid teste on kokku olnud 26 283 (4,2 protsenti testide koguarvust).

Eestis on COVID-19 vastu vaktsineerimisi tehtud 516 inimesele

COVID-19 vastu vaktsineerimisi on tehtud 516 inimesele. Tervise infosüsteemi on tänaseks laekunud 511 inimese immuniseerimisteatis, neist eile laekus 342. Enim vaktsineerimisi tehti eile Ida-Tallinna keskhaiglas, Põhja-Eesti regionaalhaiglas ja Ida-Virumaa keskhaiglas.

Tervise infosüsteemi haldava TEHIKu direktori Katrin Reinholdi sõnul on tegemist viimase 24 tunni andmetega, mis arstide ja õdede poolt peale inimese vaktsineerimist süsteemi on saadetud. "Kindlasti lasub just neil praegu väga suur vastutus nii vaktsineerimisel kui ka korrektsel dokumenteerimisel, sest kui immuniseerimisteatises tehakse viga, siis on tervishoiuteenuse osutajal õigus seda dokumenti tagantjärgi muuta või tühistada ja see toob omakorda kaasa muudatusi ka järgmise päeva statistikas," selgitas Reinhold. Näiteks tänases statistikas on tehtud 22 immuniseerimisteatise parandust ja viis teatist ei ole veel tervise infosüsteemi laekunud.

Hiljemalt uue nädala alguseks hakkab TEHIK detailset vaktsineerimise infot kuvama ka avaandmetena Terviseameti koroonakaardil. Inimene ise saab oma vaktsineerimisi vaadata Patsiendiportaalis digilugu.ee

COVID-19 vaktsineerimise eesmärk on kaitsta riskirühmi, kellel on suurem tõenäosus nakatuda või kelle nakatumisel võib haigus kulgeda raskemalt, ennetada ja vähendada COVID-19 põhjustatud haigus- ning surmajuhtumeid, vähendada koormust tervishoiusüsteemile ja majandusele ning kindlustada ühiskonnaelu normaalset toimimist.

Laadi alla HOIA rakendus

"Laadi Google Play või App Store’i kaudu oma telefoni mobiilirakendus HOIA, mis teavitab sind, kui oled olnud lähikontaktis koroonaviiruse kandjaga. Samuti saad nii anonüümselt teavitada teisi kasutajaid enda haigestumisest. Rakenduse kasutajate telefonid vahetavad omavahel anonüümseid koode ning riik, rakenduse tootja ega telefoni tootja ei saa teada, kes kellega lähikontaktis oli," selgitas terviseamet. Loe lisa www.hoia.me.

COVID-19 on piisknakkushaigus, mida põhjustab aevastamisel ja köhimisel inimeselt inimesele ning saastunud pindade ja pesemata käte kaudu leviv SARS-CoV-2 viirus.

Tervise ja Heaolu Infosüsteemide Keskuse (TEHIK) andmetel on tänase seisuga HOIA rakendust alla laaditud 242 749 korda. Läbi rakenduse on end haigeks märgitud 2062 korda, millest aktiivseid haigusjuhte on hetkel 617.

Koroonatestimine.ee koduleht koondab infot saatekirjaga, piiriülese ja tasulise testimise kohta. Lisaks on seal vajalik info arstidele ning tööandjatele. Samuti on sel lehel võimalik broneerida endale aeg saatekirja olemasolul, saada sertifikaadi infot, klienditoe numbreid ja asukoha koordinaate testimiskohtade kohta.

Terviseamet: püsigem kodus

"Olgem solidaarsed nendega, kelle jaoks pühad mööduvad haiglaseinte vahel. Eestis kasvab koroonaviirusesse nakatumine. Selleks et meie meditsiinisüsteem vastu peaks ja me ei seaks ohtu teiste inimeste elu ja tervist, peame kinni pidama kõigist abinõudest, mis meie tervise kaitseks on kasutusele võetud. Väldime kontakte, hoiame distantsi, kanname maski!" kutsub terviseamet üles.

Samuti soovitatakse viia oma kontaktid teiste inimestega miinimumini ja olla võimalikult palju kodus, et vähendada riski ise nakatuda ja kanda nakkust pereringis kellelegi edasi. "Veeda aastavahetus ainult kitsas pereringis. Jäta ära peod ja väldi rahvarohkeid kogunemisi ka õues olles," soovitab terviseamet.

"On teada, et just vanemaealised ja krooniliselt haiged põevad COVID-19 haigust raskemalt ja vajavad suurema tõenäosusega haiglaravi. Teeme kõik endast sõltuva, et neid mitte nakatada. Suhtleme rohkem telefonitsi või veebi vahendusel, aga oleme vähem füüsiliselt koos," lisas terviseamet.

Lisainfot COVID-19 kohta leiab terviseameti veebi- ja Facebooki-lehelt.

Koroonaviirus SARS-CoV-2

  • Inimesed, kes kahtlustavad nakatumist koroonaviirusega, peaksid võtma ühendust oma perearstiga, küsima nõu perearsti nõuandeliinilt 1220 (välismaalt +372 634 6630) või koroonaviirusega seotud küsimuste jaoks loodud numbril 1247 või vajadusel kutsuma kiirabi, helistades hädaabinumbril 112.
  • COVID-19 haiguse sümptomid on sarnased gripile. Viiruse levinumad sümptomid on köha, palavik ja hingamisraskused. Parim kaitse nakkushaiguse leviku vastu on käte pesemine ja inimestega kontaktist hoidumine.
  • Vaata koroonaviirusesse nakatunute statistikat Eestis!
  • Loe lähemalt koroonaviiruse ja kehtivate piirangute kohta valitsuse erileheküljelt kriis.ee!
  • Nutitelefoni rakendus HOIA teavitab sind, kui oled olnud lähikontaktis koroonaviiruse kandjaga. Vaata lähemalt!