GRAAFIK | Tasuta ühistransport ruulib: bussireisijate arv kasvas pea kogu Eestis

 (159)

Esimesel juulil kehtestatud tasuta maakondliku ühistranspordi esmased valideerimisandmed on käes. Numbritest selgub, et tasuta ühistranspordi kasutus on langenud vaid Läänemaal.

Plahvatuslikult suurenes sõitjate arv Ida-Virumaal: kui möödunud aasta juulis oli ühistranspordi kasutajate arvuks 126 523, siis tänavu tasuta ühistranspordi rakendudes kasvas see number 242 408 peale, mis on pea kaks korda rohkem kui eelmisel aastal.

Läänemaa ühistranspordi kasutajate arvu miinusesse laskumine on tingitud haldusreformiga Pärnu maakonnaga liitunud valdade eemaldumisest. Väikseim kasv toimus iseenesest aga Pärnu maakonnas, kus sõitjate arv kasvas kõigest ühe protsendi võrra - seal tuleb aga arvesse võtta asjaolu, et Pärnumaa on üks neljast maakonnast, kus rakendus rasuta transport vaid osaliselt.

Maakondades, kus transport on tasuta osaliselt, kasvas sõitjate arv keskmiselt 15,5%. Ülejäänud üheteistkümne maakonna keskmine kasvunumber on üle kahe korra suurem: 37,63%.

Osaliselt tasuta transport rakendati Lääne-Virumaal, Pärnumaal, Raplamaal ja Harjumaal - piletit ostmata saavad reisida vaid noored ja pensioniealised.