GRAAFIK | Lapse sünni järel isapuhkuse võtnud meeste hulk kahanes

 (28)
Foto on illustratiivne
Foto on illustratiivneFoto: Heiki Rebane

Eelmisel aastal kasutasid lapse sünni järel kümnepäevast isapuhkust pooled mehed. Aasta varasemaga võrreldes on lisapuhkepäevadest loobujate hulk natukene kasvanud.

Mullu sündis 14 367 last ning õigust kümnepäevaseks isapuhkuseks kasutasid poolte uute ilmakodanike isad. Kokku hüvitati 67 931 päeva.

Aasta varasemaga on isapuhkuse võimalust kasutanud meeste arv mõnevõrra vähenenud. Toona kasutas lapse sünni järel lisapuhkepäevi 7220 meest, mis moodustas 52% isadest.

Praegu on isapuhkuseks ette nähtud kümme päeva, kuid tuleva aasta 1. juulist jõustub seadusemuudatus, mis pikendab isapuhkuse 30 päevale. Isal on võimalik selle perioodi eest vanemahüvitist saada. Õigus vanemahüvitisele ei sõltu tema eelnevast töösuhtest ega töötamise lepingulisest vormist, hüvitist saab kasutada emaga samal ajal või eraldi.

Seotud lood:

Vanemahüvitise maksmist saab peatada ja jätkata vastavalt vanema soovile kuni lapse kolmeaastaseks saamiseni.

Hiljutine UNIFECi raport tõi esile isapuhkuse tähtsuse. Raportis öeldakse, et tasustatud isapuhkus tugevdab isade ja laste omavahelist sidet, aitab kaasa laste arengule ja tervisele, vähendab sünnijärgset depressiooni ja aitab kaasa soolise ebavõrdsuse vähendamisele.