Terviseameti riskimaatriksi kohaselt ohustab koroonaviirus eelkõige kinnistes ruumides ja/või haigega lähikontaktis olevaid inimesi, viiruse riskirühma kuuluvad vanemaealised ja kroonilised haigeid.

Riskimaatriksi eesmärk on anda inimestele praktilisi nõuandeid mai- ja juunikuuks, et adekvaatselt hinnata piirangute leevendamise tingimustes planeeritavate kohtumiste terviseohutust ning rakendada vajalikke ennetusmeetmeid.

„Arvestades, et kevad on käes ja ilmad ilusad, soovitame eelistada üritusi ja tegevusi õues, sest riskirühmad on kinnistes ruumides suuremas ohus. COVID-19 nakkuse vältimisel on distantsi hoidmine väga oluline ja lähemal kui kaks meetrit ei tohiks võõrale inimesele üle 15 minuti olla,“ ütles terviseameti hädaolukorra meditsiinijuht doktor Arkadi Popov.

Riskide hindamise juhendis on eraldi ohutasemed eri vanuses inimestele ja riskirühmadesse kuuluvatele inimestele sõltumata vanusest. Kuna kogunemistega kaasnevad ohud on välitingimustes ja siseruumides erinevad, siis on ka soovitused kogunemisi planeerivatele inimestele erinevad. Maatriks annab ka vastuse küsimusele, millal on otstarbekas kasutada maski.

„Paneme südamele, et kõik nakkushaiguse sümptomitega inimesed püsiks kodus ja need, kes tunnevad end tervena, peaksid ringi liikudes kinni kõigist ohutusnõuetest. Kuigi oleme teinud juhise, mis aitab planeerida gruppides kokkusaamisi, soovitame hoida suhtlusring võimalikult kitsas, sest erinevate inimestega kohtudes nakatumise risk suureneb,“ ütles doktor Arkadi Popov.

Lähikontaktiks loetakse olukorda, kus inimesed on 15 minuti vältel teineteisele lähemal kui 2 meetrit.

COVID-19 on piisknakkushaigus, mida põhjustab aevastamisel ja köhimisel inimeselt inimesele ning saastunud pindade ja pesemata käte kaudu leviv SARS-CoV-2.