FSB poolt kinni peetud väidetav Eesti spioon on Ida-Virumaa arestimajas karistust kandnud

 (90)
Lisatud fotod
Õhudessantväelased Jõhvis
Arsen Mardaleišvili (relva ja päikseprillidega) aastal 2010 Jõhvis Foto: Andres Putting

Venemaa föderaalne julgeolekuteenistus (FSB) teatas Eesti elaniku Arsen Mardaleišvili kinnipidamisest Peterburis. Kohtulahendite registrist ja päringutest selgub, et meest on Eestis korduvalt väärtegudes ja kriminaalkorras karistatud.

2013. aastal tehtud Viru maakohtu lahendis seisab, et 1969. aastal sündinud Mardaleišvili mõisteti väärteokorras süüdi narkootiliste ja psühhotroopsete ainete ning nende lähteainete seaduse §15-1 järgi ehk narkootilise või psühhotroopse aine ebaseaduslikus käitlemises väikeses koguses. Karistuseks sai ta seitse päeva aresti.

Arsen Mardaleišvili Foto: erakogu

Mehe aresti kandmise alguseks loeti tema kinnipidamist ehk 23. september 2013 kell 10.49.

Nimetatud otsus on jõustunud 2013. aasta 1. oktoobril.

Seotud lood:

Samuti näitab mehe karistusregister, et teda on korduvalt karistatud muude erinevate tegude eest.

Mullu karistati teda varavastaste kuritegude eest 160 eurose trahviga.

2013. aastal sai ta avaliku korra rikkumise ja kahel korral varavastaste kuritegude eest trahvi.

2012. aastal oli tal kahel korral taksoveo lubadega probleeme, mistõttu sai ta kaks korda trahvi.

2010. aastal sai ta samuti taksoveo loaga seoses trahvi.

Lisaks tuleb päringust ametlikesse teadaannetesse välja, et Arsen Mardaleišvili on krooniliselt ka riigile võlgu jäänud - küllap eelnevate karistuste summad.

Äriregistri andmetel on 1969. aasta novembris sündinud Mardaleišvili ka Eestimaa Ühendatud Vasakpartei liige alates 2008.

Venemaa föderaalne julgeolekuteenistus (FSB) teatas Eesti elaniku Arsen Mardaleišvili kinnipidamisest Peterburis. Väidetavalt kogus ta Eesti kaitsepolitsei ülesandel sõjalise iseloomuga salajasi andmeid Venemaa relvajõudude kohta.

Peterburi portaali Fontanka teatel mõisteti Mardaleišvili 1996. aastal Krasnodaris kaheksaks aastaks vangi Venemaa kriminaalkoodeksi paragrahvi 145 (röövimine) alusel.

Internetis mainitakse Fontanka teatel Mardaleišvili osalemist pronkssõduri kaitsmisega tegelnud organisatsioonis Notšnoi Dozor (Öine Vahtkond).

2010. aastal kirjutas venekeelne Delfi, et Mardaleišvili koos mitme teise aktivistiga lahkus Notšnoi Dozorist, sest nad ei olnud nõus Dmitri Linteri ja Maksim Reva tegevusega organisatsioonis. Lahkujad süüdistasid Revat ja Linterit selles, et nood ei arutanud tegevust liikmetega ja eirasid organisatsiooni põhikirja.

2009. aastal esines käsitsivõitluse Russki Stil (Vene Stiil) õpetaja ja Notšnoi Dozori Kohtla-Järve osakonna juht Mardaleišvili ettepanekuga luua Eesti vene elanikkonnale sportlik-patriootiline klubi, on Fontanka teatel kirjas veebilehel Russkije v Talline.

„Venemaa FSB pidas Vene Föderatsiooni kriminaalkoodeksi paragrahvi 276 (spionaaž) järgi toime pandud kuriteos kahtlustatuna kinni Eesti elaniku, kodakondsuseta isiku Arsen Mardaleišvili, sündinud 1969. aastal,“ teatas FSB Interfaxile.

Vene eriteenistuste teatel „kogus Mardaleišvili Eesti siseministeeriumi kaitsepolitseiameti ülesandel eesmärgipäraselt sõjalise iseloomuga salajasi andmeid Venemaa relvajõudude kohta“.

Eesti kaitsepolitsei sõnul on julgeolekuasutus juhtumist teadlik.