FOTOD | Tunnustati vapraid kodanikke: postuumselt sai aumärgi ka Lihula tulistamises hukkunud kaitseliitlane Virgot Rägastik

 (28)

Justiitsministeeriumis tunnustatakse täna kodanikujulguse aumärgiga kuut inimest, kes on oma vaprate tegudega panustanud kurjategijate peatamisse või ühiskonna turvatunde taastamisse.

Ohverdas oma elu, et teisi aidata

Neist üks saab aumärgi postuumselt - nimelt Virgot Rägastik, kes teavitas 6. juuni õhtul telefonitsi Häirekeskust, et Lihulas Olerexi tankla juures sõidab kahtlase sõidustiiliga mootorsõiduk. Häirekeskusest antud juhiste järgi järgnes Virgot oma mootorrattal sõidukile, et takistada selle edasist liikluses osalemist. Mõne aja möödudes sõiduk peatus ja seda juhtinud Mikk Tarraste tulistas talle järgi sõitnud Virgotit, kes suri sündmuskohal. Traagilises sündmuses hukkus veel üks inimene ning vigastada said kaks last, vanur ja abipolitseinik.

"Värske kaitseliitlasena käitus Virgot viisil, mida ootame ja soovime igalt seadusekuulekalt kodanikult. Asudes jälitama sündmuskohalt põgenevat meest, astus Virgot välja ebaõigluse ja ülekohtu vastu, soovides omakasupüüdmatult panustada turvalise ühiskonna toimimisse. Kaitseliitlase soov aidata politseil kurjategijat tabada on tõeline näide kodanikujulgusest, mida tunnustada ja eeskujuks seada. Virgot maksis ülesnäidatud kodanikujulguse eest kõrgeimat hinda, kaotades heade kavatsuste nimel oma elu," seisab justiitsministeeriumi teates.

Seotud lood:

Kõrvalseisja päästis 31 inimese elu

9. septembri hommikusel tipptunnil hoidis Lilli Tarankov oma kiire ja vapra tegutsemisega ära raske bussiavarii ning päästis sellega 30 reisija ning ka bussijuhi elu ning tervise. Maaliini bussijuhti tabas Tartumaal Aruküla juures äkiline terviserike ja ta kaotas meelemärkuse. Selle tagajärjel kaotas buss juhitavuse ning kaldus vastassuunavööndisse. Lilli võttis kiirelt bussi juhtimise üle ning tal õnnestus see peatada ilma, et keegi reisijatest oleks viga saanud.

Aitas jälitada mees, kes seadis lapse elu ohtu

4. juulil sai politsei teate, et vaimsete häiretega mees võttis hommikul kaasa oma tuttava 6-aastase lapse ja sõitis temaga teadmata suunas minema. Meest ja poissi otsiti üle Eesti, kuid tulutult. Pärastlõunal märkas Assar Jõgar Tartumaal ohtlikke manöövreid tegevat ja ühest teeäärest teise sõitvat bussi ning andis sellest teda häirekeskusele. Kuni politsei saabumiseni sõitis ta bussil järel. Politsei peatas bussi ning selgus, et tegemist oli otsitavate mehe ja lapsega. Ekspertiis selgitas välja, et lapse kaasa võtnud mees oli narkojoobes. Seega päästis Assar oma kodanikukohustust täites nii lapse kui ka mehe elu.

Koerte veretöö võinuks lõppeda palju hullemini

18. mail oli Heinar Tolpats enda kodus Pudiveres, kui kuulis väljas karjumist ja otsustas minna vaatama, mis toimub. Heinar nägi tee peal pikali karjuvat naist, keda puresid neli suurt koera. Heinar haaras esimese puukaika, mis käeulatuses oli ja tõttas naisele appi ning ajas koerad minema. Kohale jõudnud kiirabi osutas kannatanule esmaabi. Hammustusjälgi oli kogu kehal, suuremaid vigastusi sai üks jalg, kus meedikutel oli tarvis haavu õmmelda. Hiljem lubati naine kodusele ravile. Tänu Heinari julgele sekkumisele pääses naine kergemate vigastustega, mis on tänaseks paranenud. Kõrvalise abita oleks juhtum võinud lõppeda surmaga. Koeraomanikuga on politsei tegelenud ja ta on karistuse saanud.

Peatas mehe, kes teisele ammuga noole pähe lasi

11. aprilli viimastel minutitel nägi Bronislav Škaperin Harjumaal juhuslikult pealt, kuidas üks mees lasi teisele ammuga noole pähe. Kuna kurjategijal oli käes ka teine laetud amb, reageeris abipolitseinike ridadesse kuuluv Bronislav kiiresti ja jooksis laskja pikali. Pärast seda aitas Bronislav kannatanut ning suhtles häirekeskuse töötajatega, kuni kohale jõudsid politsei ja kiirabi. Kannatanu sai raske tervisekahjustuse, kuid jäi tänu Bronislavi kiirele ja oskuslikule tegutsemisele ellu. Kohus mõistis laskjale karistuseks reaalse vangistuse.

Pani piiri agressiivse mehe vandaalitsemisele

11. septembril veidi enne kella üht päeval nägi Dmitri Melnikov, kuidas üks mees lõhkus Kohtla-Järvel Jaaniku tänavas asuva maja kahe akna klaasid ning lahkus pärast vandaalitsemist. Selline tegu ei jätnud Dmitrit ükskõikseks. Ta otsustas teavitada politseid ning järgnes ise samal ajal aknaid lõhkunud mehele. Dmitril õnnestus lõhkuja kinni pidada ning sellest politseile teada anda. Patrulli saabumiseni hoidis Dmitri meest kinni. Aknaid lõhkunud mehele oli eelnevalt kutsutud politsei seoses perevägivalla juhtumiga, millele järgnes aknaklaaside lõhkumine.

Dmitri julge sekkumisega peatas agressiivse mehe edasised plaanid ning politsei viis ta Jõhvi arestimajja kainenema. Piirkonna inimeste turvatunde hoidmisel on oluline teada, et meie hulgas on inimesi, kes ei pööra sellistes olukordades pead ära, vaid tegutsevad.