FOTOD: Teatrirahvas jagas Endlas aastapreemiaid

 (8)
Teatri aastaauhinnad
Foto: Priit Simson

Täna tähistab Eesti teatrirahvas traditsiooniliselt rahvusvahelist teatripäeva ja nii jagati täna Endla teatris eelmise aasta loomingu eest teatri aastaauhindu.

EESTI TEATRI AASTAAUHINNAD 2013

Aasta lavastus – „Nelipühad“. Eesti Draamateater.
Lavastaja ja muusikaline kujundaja Mladen Kiselov, kunstnik Vladimir Anšon, kostüümikunstnik Rosita Raud, valguse kujundaja Priidu Adlas.

SÕNALAVASTUSTE OSAS:
- lavastaja: Ivar Põllu, „Vanemuise biitlid“, Tartu Uus Teater.
- kunstnik : Kristiina Põllu – kujundused lavastustele „Naised valitsevad maailma ehk Opus Geographicum” ja „Vanemuise biitlid”, Tartu Uus Teater.
- meespeaosatäitja: Velvo Väli – Anatoli Jefremovitš Novoseltsev lavastuses „Armastus tööpostil”, Rakvere Teater.
- naispeaosatäitja: Kersti Kreismann – Hilpi lavastuses „Yksine”, Kuressaare Linnateater.
- meeskõrvalosatäitja: Mait Malmsten – junkur Magnús Sigurðsson lavastuses „Islandi kell” ja Andrei lavastuses „Kolm õde”, Eesti Draamateater.
- naiskõrvalosatäitja: Tiina Tauraite – Teenija lavastuses „Lillede keel”, Von Krahli Teater.
- žürii eriauhind: Teater NO99 dramaturg Eero Epner – teatri ideede generaator, mõtestaja, sõnastaja ja kuvandi looja.

Reet Neimari nimeline kriitikaauhind
Heili Einasto
Avarapilguline ja kõrgtasemel lavalise tantsukunsti kriitik, kes valdab üldpilti kõiki tantsusuundi arvestades.
– „Keisri uued rõivad” (Sirp, 20.12.2012), „Rahvusballet pärast „Pööningutantsu”” (Sirp, 16.03.2012), „John Cage ja Merce Cunningham – kunstis ja elus” (TMK 8-9.2012), „Rosalinde kuritöö” (TMK 05.2012).

Sõnalavastuse muusikalise kujunduse või originaalmuusika auhind
Kaspar Jancis, „Faust“ – originaalmuusika (VAT Teater).
Liisa Hirsch, originaalmuusika ja muusikaline kujundus lavastustele „Islandi kell“, „Kolm õde“, „Uus elektriline tantsusaal“ (Eesti Draamateater).

Aleksander Kurtna nim auhind
Anne Lill – antiigitõlke traditsiooni õnnestunud elustamise ja Euripidese „Iphigeneia Aulises“ tõlke eest teatrile NO99.

Algupärase dramaturgia auhind
Lavastusdramaturg Eero Epner, „Reformierakonna juhatuse koosolek“: poeetiliselt terav ja poliitiliselt tundlik kiirreageerimine, ning dramaturgiline panus lavastusse „Rise and Fall of Estonia“ (teater NO99).

MUUSIKALAVASTUSTE OSAS
Ain Anger – Mefisto mõjuva ja kaasahaarava tegelaskuju loomine Charles Gounod’ ooperis „Faust“ (Rahvusooper Estonia).

Monika-Evelin Liiv – Julius Caesari ja Cornelia veenvad ja muusikaliselt kõrgetasemelised rollilahendused Georg Friedrich Händeli ooperis „Julius Caesar“ (Rahvusooper Estonia).

Balletilavastuste osas
Anatoli Arhangelski
– Modigliani, „Modigliani – neetud kunstnik“, Eisenstein, „Rosalinde“, Lescaut ja Vangivalvur, „Manon“ (Rahvusooper Estonia).

Rahel Olbrei nimeline auhind
Tiiu Randviir-Tölp
– Estonia priimabaleriin, rahvusvaheliselt tunnustatud balletipedagoog

Tantsulavastuste osas
Ruslan Stepanov, „Carrrmen!“ (teater Vanemuine)
– Läbinisti Eestimaine tooraine, julge koreograafia ja heliloomena interpreteerimas maailmakeeles maailmakirjandust.

Muusika-, balleti- ja tantsu eripreemia
Peeter Jalakas, „Nibud ehk hetk me elude katkematus reas“, Von Krahli Teater

PARIMA TEATRITÖÖTAJA KATEGOORIAS
lavastust ettevalmistavale
Tiiu Palmiste, Ugala teater
Tiiu Palmiste töötab Ugala teatris 1982. aastast juurdelõikaja-modelleerijana.
Nende aastate jooksul on ta õmmelnud kostüüme rohkem kui 180-le lavastusele.
Teatrikunstnikud ja kolleegid hindavad tema loomingulist ja meisterlikku tööd väga. Mitmel korral on ta valitud koduteatris aasta parimaks lavastust ettevalmistavaks töötajaks.

etendust teenindavale
Raul Õitspuu, VAT Teater
VAT Teatri lavameister-bussijuht, kes teostab enamasti üksinda ka kõik VAT Teatri lavastuste dekoratsioonid. Lisaks on Raul Õitspuu mitmete VAT Teatri väljasõiduetenduste puhul nii bussijuht kui ka valgustaja. Tema välja mõeldud ja teostatud on kõik 2012. aasta uuslavastuste lavatehnilised lahendused.

haldus-ja administratiivtöötajale silmapaistvate töötulemuste eest eelnenud aastal.
Maire Janisk, Tallinna Linnateater
Direktori abi. Väsimatu, korrektse ja ennastsalgava töö eest direktori abi ametikohal ning oskuse eest olla kõigega kursis ja leida kõigele lahendus.

Salme Reegi nim auhind
Oleg Titovi lavastajatöö „Tuul pajuokstes“ Ugala teatris.
– Kunstiliselt terviklik ja säravate näitlejatöödega kogupereteater.

Otto Hermanni nim auhind
Margus Vahemets
– Kauaaegse loomingulise panuse ning jätkuva kõrge kunstilise taseme eest teatri Vanemuine sümfooniaorkestri klarnetirühma kontsertmeistrina.

Ants Lauteri nimeline auhind
Näitlejaauhind: Kadri Lepp
Katariina Jee, „Toomas Nipernaadi“; Liisa Hohlakova, „Vend Aljoša“; Loviisa, „Niskamäe kired“; Doris Murekull, „Koturnijad ehk Kui nalja ei saa, siis meie ei mängi“; Tiina, „Libahunt“; Nora, „NORA/MAJA“; Kyllikki Laiho, „Runar & Kyllikki“; Nataša, „Põhjas“; Valérie Lebrun, „Grafiti“; Catherina Cavalieri, „Amadeus“; Irina, „Kolm õde“; Ly, „Väikesed vanamehed“; Gabriella, „Nii nagu taevas“; Kriitik, „Kollane nool“; Herta, „Piloot“; Naine, „Klapp“; Lissi, „Postmodernsed leibkonnad“; Gloria, Whitmore, „Grace ja Glorie“; Loreida, „Ukuaru“. (Ugala teater).
Näitlejaauhind: Alo Kõrve
Bartley McCormick, „Inishmaani igerik“; Petka, „Tšapajev ja Pustota“; Vincent van Gogh, „Vincent“; Tristan, „Genoom“; Tolen, „Nõks“; Indrek, „Wargamäe Wabariik“; rollide galerii lavastustes „Hecuba pärast“, „Keskööpäike“, „Jumala Narride Vennaskond“; Alan Conway, „Aeg ja perekond Conway“; Bentley Summerhays „Mesallianss“; Hamlet „Hamlet“. (Tallinna Linnateater).

Kristallkingakese auhind
Pavlo Balakin
– Mefisto üllatavalt küps ja läbitunnetatud osatäitmine Charles Gounod’ ooperis „Faust“. (Rahvusooper „Estonia“)

Jim Ashilevi
– lavastused „13“ ja „Õhtute kollane tolm“. (Von Krahli Teater)