"Sellise suurliitmisega oleks Saaremaal võimalus olla eeskujuks kogu riigile, sest siis oleks tegu esimese kogu maakonna ulatuses tekkiva omavalitsusega," ütles peaminister Rõivas, kes lisas, et ühtsest Saaremaast jääksid praeguste plaanide järgi välja vaid Muhu ja Ruhnu saared.

Peaministri sõnul tuleb kohalikke omavalitsusjuhte kindlasti sellise algatuse eest tunnustada, aga ka riigi poolt toetada. "Oluline on, kuidas tagada teenuste kättesaadavus," rõhutas peaminister pärast kohtumist Saaremaa valla ja linnajuhtidega.

"Üldjoontes peaksime liikuma selle poole, et kodanik ei peaks teenuste kättesaamiseks kabinetiuksi kulutama, vaid saaks võimalikult palju ära teha e-teenusena. Küll on ka valdkondi, kus ei ole võimalust digitaalselt asju ajada - näiteks sotsiaalhoolekandes."

Rõivase sõnul on Saaremaal näidatud initsiatiivi võtmisega head eeskuju juba 2014. aastal, kui ühinesid Kaarma, Kärla ja Lümanda vallad ning moodustati Lääne-Saare vald.

Haldusreform oli ligi poolteist tundi kestnud arutelu keskne teema, mille kõrval tõstatus ka praamiühendus mandriga. "Ei ole kahtluski, et ühendus saarte ja mandri vahel peab toimima tõrgeteta nii reisijate kui ka kaubaveo osas," ütles Rõivas. "Teenus peab olema kvaliteetne."

Peaminister Rõivas alustas Saaremaa ringkäiku sõnavõtuga VIII Läänemere ajaloopäeval. VIII Läänemere ajaloopäev 2016 jätkab Eesti ja Soome suhete ajaloo uurimist, seekord on tähelepanu all kahe maa majandussuhted 1980. aastate lõpust kuni tuleviku mõteteni.

Peaminister kohtub reedel Saaremaa ettevõtjatega ja külastab väikelaevaehituse kompetentsikeskust.