FOTOD: President Ilves: piirivalvurid Narvas hoiavad ka kogu Eesti turvatunnet

 (60)
FOTOD: President Ilves: piirivalvurid Narvas hoiavad ka kogu Eesti turvatunnet
Foto: Sergei Stepanov, NPA

„Narvas on nüüd Euroopa Liidu välispiiri üks kaasaegsemaid, infotehnoloogilisemaid ning kiirema läbilaskevõimega piiripunkte,“ tunnustas president Toomas Hendrik Ilves, kes täna koos Ieva Ilvesega tutvus viimase Narva piiri- ja tollipunktiga.

Viimase pooleteise aastaga renoveeritud piiripunkti läbib ööpäevas ligi 8500 inimest, ehk tunnis 350 ning päeva jooksul üle 1500 sõiduki ehk 65 transpordivahendit tunnis.

Narva piiripunkti juht Üllar Kustala ja tollipunkti juhataja Voldemar Linno tõdesid, et tänapäeva piiril tuleb lahendada keeruline ülesanne – minuti või veel vähema aja jooksul tuleb teha päringud mahukatesse Eesti ja rahvusvahelistesse infosüsteemidesse, lisaks hinnata enda kogemustele tuginevat sisetunnet, et saada maksimaalne info otsuse tegemiseks.

Schengeni infosüsteem ehk SIS 2 võimaldab liikmesriikide piirivalvel, tollil ja politseil vahetada omavahel hõlpsamalt teavet võimalikest kurjategijatest. Tagaotsitavad, sissesõidukeelu saanud, kadunud või kaitset, aga ka erikontrolli vajavad inimesed, tunnistajad – väga erinevaid hoiatusteateid on võimalik kiirelt saada tänu tõhusale üleeuroopalisele infosüsteemile.

President Ilves rõhutas, et selline kiire süsteem saab toimida vaid tänu heale võrguühendusele ning kui mõne riigi andmeside „kukub ära“ kas tehniliste probleemide või näiteks küberrünnaku tõttu, siis lõigatakse ta ära teiste riikide inforuumist.

„See näitab meist igaühe rahvusvahelise vastutuse ulatust,“ ütles president Ilves.

Riigipea nimetas tõhusat piirivalvet Ida-Virumaa siseturvalisuse üheks oluliseks tagatiseks, mis tähendab, et politsei- ja piirivalveametit ei tohi enam kärpida: „Vastupidi – nendest inimestest sõltub Ida-Virumaa, kogu Eesti turvatunne. Nad peavad teadma ja tundma, et nende töö on tähtis, oluline meile kõigile.“

Riigipea tutvub Narva renoveeritud piiri- ja tollipunktiga ning külastab ettevõtteid S.H.A.R.K. Animationem Studio, mis on keskendunud animafilmidele ja reklaamidele, verevõtu vaakumtarvikuid tootvat InterVacTechnology ja titaanist meditsiinivarustust tootvat firmat Micro-Fix.

Samuti saab president Ilves põhjaliku ülevaate sisejulgeolekust Ida-Virumaal ja piirikonna turvalisust mõjutavatest probleemidest.

Ieva Ilves annab Tartu Ülikooli Narva kolledžis loengu küberjulgeolekust, tema kuulajateks on kolledži infotehnoloogia tudengid ja Narva koolide IT-huvilised õpilased. Ta külastab Narva haigla lasteosakonda, kus tutvustab Läti luuletaja Inese Zandere raamatut haiglasse sattunud lastele „Annaliisa analüüs“, mille andis Guntars Godinši ja Leelo Tungla tõlkes äsja välja kirjastus Tammerraamat ning läheb SOS lastekülade patroonina koos riigipeaga Narva-Jõesuu SOS lastekülla.