FOTOD: President Ilves kõneles Soome rahvusooperis Ukraina sündmustest

 (19)
President Ilves pidamas loengut Soome rahvusooperis.
President Ilves pidamas loengut Soome rahvusooperis.Foto: Ilmar Saabas

President Toomas Hendrik Ilves peab täna Helsingis loengu Ukraina ja Euroopa julgeolekuolukorra teemadel. Loengut saab vaadata otsepildis ka Delfi TV vahendusel.

Eesti riigipea esines avaliku loenguga Soome Rahvusooperis "Põhja-Euroopa pärast Helsingi lõpp-pakti hävitamist Ukrainas", kus kuulajaiks olid Soome kõrgemate riigikaitsekursuste vilistlased.

Presidendid Ilves ja Niinistö keskendusid tänasel kohtumisel Euroopa muutunud julgeolekukorrale, mille põhjustas rahvusvahelise õiguse eiramine Venemaa poolt, Krimmi annekteerimine ning separatismi õhutamine või soosimine Ukraina ida- ja kaguosas.

„Venemaa on enda jaoks hävitanud Helsingi lõppakti 1975. aastast ning kirjutatud ja kirjutamata kokkulepped, millele Euroopa julgeolek Külma sõja järgselt toetus,“ tõdes Eesti riigipea. „Nii muutub ikka olulisemaks meie ühiste väärtuste ühine hoidmine ja kaitsmine, millele toetuvad demokraatlikke riike liitvad organisatsioonid.“

Kui Venemaa asepeaminister tunnistab, et tema riigile on „Euroopa Liit võõras blokk“, siis näitab ta uut reaalsust, mis on saabunud ja millega meil tuleb õppida kõrvuti elama, rääkis president Ilves.

Kõneldes olukorrast Ukrainas, rõhutas ta Genfi kokkulepetest kinnipidamise olulisust, mis tähendab ka Venemaa poolsest pingutust olukorra deeskaleerimiseks ja separatistide ohjeldamiseks.

Seotud lood:

„Rahulik Ukraina, kus rahvas saab 25. mai valimistega teha ise olulise sammu oma tuleviku kujundamisel, on kogu Euroopa huvides ja nõuab kogu Euroopa panustamist, toetades Ukrainat nii poliitiliselt kui ka majanduslikult,“ ütles Eesti riigipea.

Eesti riigipead saatvasse ametlikku delegatsiooni kuuluvad väliskaubanduse- ja ettevõtlusvaldkonna minister Anne Sulling, kultuuriminister Urve Tiidus, kaitseväe juhataja kindralmajor Riho Terras, kultuuriministeeriumi kantsler Paavo Nõgene, Riigikogu liikmed Marko Mihkelson ja Rein Lang, Eesti Disainikeskuse juht Jane Oblikas, Tartu Ülikooli spordimeditsiini ja taastusravi kliiniku juhataja dotsent Eve Unt. 40-liikmelist äridelegatsiooni juhib Eesti Kaubandus-Tööstuskoja juhatuse esimees Toomas Luman.