FOTOD: Pevkur: leidsime Kohverile parima kaitsja, keda oli võimalik Moskva linnast leida

 (49)
FOTOD: Pevkur: leidsime Kohverile parima kaitsja, keda oli võimalik Moskva linnast leida
Foto: Ilmar Saabas

Kaitsepolitsei töötaja Eston Kohver rööviti Eesti-Vene piiril eeslmisel reedel. Eile kohtus KOhver Eesti konsuliga ning täna määras Eesti riik talle kaks kaitsjat, kes on muuhulgas kaitsnud Pussy Riotit ning mitmeid nimekaid teisitimõtlejaid.

Siseminister Hanno Pevkuri sõnul leiti Kohverile parimad kaitsjad, keda Moskva linnast oli võimalik leida. Kõik saate osalised olid ühel meelel ka selles, et Eesti piir on hästi kaitstud. "Schengeni hindamised viidi läbi poola aastat tagasi ja saime hea hinnangu. Kinnitati, et meie piir peab," sünas Pevkur.

Pevkur tuletas meelde, et piirivalve oli reede hommikul sündmuskohal paari minutiga kohal ning kursis sellega, mis juhtus. "Suits ja heli, mida tekitati, olid tugevad. 50 cm lehtri paugu eesmärk oli inimene endast välja viia ja ära viia. Kui Kohver oleks olnud Vene poolel, poleks olnud vaja kasutada eritehnikat," on Pevkur veendunud.

Foorumi külalised olid Hanno Pevkur, Andres Anvelt, Eerik-Niiles Kross ja Kalle Klandorf.

FOORUM ESTON KOHVERI JUHTUMIST
Saade on lõppenud.
Klandorf: kindlasti vene siseminister ei helista Pevkurile, neil ei ole seda valmisolekut. Eesti jaoks on kõige olulisem tuua Eston Kohver Eestisse tagasi.
Kross: asja lahendus tundub olema poliitilisel tasandil Venemaal. Kui tahavad, võivad nad Kohveri vabastada.
Pevkur: me ei tea Venemaa motiive. Kas nad hakkavad koostööd tegema või mitte, kas tahavad jõuda nende jaoks resultaaadini.
Kross: Venemaa on juba andnud asjale propagandasõja vormi.
Pevkur: loodan, et kogu Eesti meedial on hoidu hoida fookust sellel, et Venemaa on see, kes rikub seadusi ja sellele probleemile on vaja leida lahendus.
Anvelt: spekulatsioonid elavad oma elu, tähtis on eesmärk.
Pevkur: agentide vahetuse teemal ei tasu spekuleerida.
Pevkur: nagu USA oma presidendi visiidiga näitasid toetust, ka nüüs näitas USA välisministeerium, et toetab meid. Nad on meie tugev liitlane.
Anvelt: kapos töötab kümneid inimesi, keda ei teata. Kohver on saanud ka presidendilt autasu, tema räävimine oli suurem võit kui oleks tundmatu ametniku röövimine.
Pevkur: eriteenistuste töö ongi käia väga õhukesel jääl ja jää murdumine on sekundite küsimus.
Kross: tehnika vii tab pool-sõjalisele operatsioonile, mida viib läbi eriüksus. Ilmselt FSB eriüksus, kes spetsiaalselt kohale viidi. Operatsiooni ei oleks saanud järsku katkestada, küllap tehti nii hästi kui suudeti.
Pevkur: piirivalve oli paari minutiga kohal, nad teadsid, mis juhtus. Suits ja heli, mida tekitati, siis on kindel, et need olid tugevad. 50 cm lehtri paugu eesmärk oli inimene endast välja viia ja ära viia. Kui Kohver oleks olnud Vene poolel, poleks olnud vaja kasutada eritehnikat.
Klandorf: meie piir tõesti peab. Samas, operatsiooni saab alati katkestada, kui vaja. Olen ise sellises olukorras olnud. 
Anvelt: meil jääb aeg-ajalt vahele vietnamlasi jt. Järelikult piir peab.
Kross: ei tasu arvata, et venelased teevad sama asja uuesti. Ametkonnad võtavad juhtunut arvesse, aga kui see asetada vene üldisesse käitumissüsteemi, siis nad mõtlevad midagi muud välja. Me ei ole ajast maha jäänud ja pole halvemas seisus kui teised NATO riigid.
Pevkur: piirilepingut on väga vaja, et saaks piiri korralikult maha märkida.
Pevkur: Eestis on nii vee-, õhu-, kui ka maapiir. Schengeni hindamised viidi läbi poola aastat tagasi ja saime hea hinnangu. Kinnitati, et meie piir peab.
Pevkur: Eesti riik on turvaline, piir on kaitstud ja kõik Eesti inimesed võivad turvaliselt magada. Sündmuskohal tiirutas siiski Eesti kopter.
Kross: andmeid on avaldatud isegi väga palju. Kõik on õige.
Pevkur: seda, mida Kohver piiri lähistel tegi, ei saa me avalikustada. Kogu operatsioon Kohveri röövimise tõttu kokku ei kukkunud. Eestis on menetluses kriminaalasi, kus meie kodanik viidi Eestist jõuga ära ja peame tagama tema kaitse.
Pevkur: isik oli Eesti territooriumil ja tiriti siit ära. 
Kross: välis(lääne)meedia näeb olukorda nii nagu meie
Pevkur: usun, et need oaks meest koos pakuvad parimat kaitsetaktikat. Kõige suurem probleem on vene õigussüsteem, ligipääs kaitsealusele, temaini ei jõua uurija loata ligi. Leidsime kohverile parima kaitsja, keda oli võimalik Moskva linnast leida.
Anvelt: palgatud kaitsja teeb alati paremat tööd kui riigi poolt määratud kaitsja.
Pevkur: esimene eesmärk oli saada konsul Kohveriga kohtuma. Seejärel leida advokaadid, kes tunnevad vene õigussüsteemi ja aitaks ta Eestisse tagasi.
Pevkur: 50 aasta jooksul pole juhtunud, et teise riigi territooriumilt jõuga vägivallaga ähvardades kedagi röövitakse.
Kross: võib arutleda, kas selliseid operatsioni peaks kuskil kooskõlastada. Operatiivtöö võiks jääda operatiivtöötajatele.
Anvelt: eriteenistuja mõtleb operatsiooni peale.
Anvelt: kui politseinik korraldab operatsiooni, siis seda ei ajastata poliitiliste sündmuste järgi. neil on oma rutiin. olen siiralt mures kogu olukorra pärast, teabehange on poliitiline protsess teatud määral. Protseduure tuleks üle vaadata, kui asi puudutab üleriigilist protsessi, siis poliitikud peavad asjast teadma. Eriteenistused peaks usaldama poliitikuid ja vastupidi.
Pevkur: julgeoleku tagamine ja menetlus toimub kohtu loal.  
Klandorf: tekib rumal olukord, suppi helbib Hanno Pevkur.
Pevkur: piirist saavad mõlemad pooled sarnaselt aru. Mõistetakse, kust jookseb riigipiir, selles osas vaidlusi ei ole. Vene pool aga ei täpsusta, mida tähendab "Pihkva oblastis".
Kross: järjekordne tõend, et Venemaa on valmis igasuguseid kokkuleppeid rikkuma. peame selles reaalsuses elama ja tegema omad korrektiivid.
Klandorf: minu teadmised on ammutatud pressist. ma ei saa isegi aru, miks ma stuudios olen.
Pevkur: kahjuks on vene pool valinud venitamistaktika.
Pevkur: Kohver oli Eesti poolel röövimise hetkel, see on fakt. Palkasime omapoolsed kaitsjad, et ta kiiresti koju saada.
Kaitsepolitsei töötaja röövimine Eesti-Vene piiril näitab, et Vene eriteenistused vilistavad rahvusvahelisele õigusele ja käituvad lausa uskumatult jultunult. Millised ikkagi on Eesti riigi võimalused oma kodanikku kaitsta?Foorumi külalised on Hanno Pevkur, Andres Anvelt, Eerik-Niiles Kross ja Kalle Klandorf.