FOTOD: Narva jõe ääres taasavati Riigiküla lahingu mälestusmärk

 (31)
Riigiküla lahingu mälestusmärgi taasavamine
Riigiküla lahingu mälestusmärgi taasavamineFoto: Ardi Hallismaa, Eesti Kaitsevägi

Täna avati Narva jõe ääres Riigiküla lahingu ja seal sõdinud Vabadussõja-aegse 1. jalaväepolgu taastatud mälestusmärk.

Algselt 1935. aastal rajatud mälestusmärgi koopia asub Riigiküla asula lähedal Narva jõe ääres, kus 1919. aasta veebruaris toimus Riigiküla lahing Eesti rahvaväe ja pealetungiva Punaarmee vahel.

Kaitseministeeriumi kaitseinvesteeringute asekantsler Ingvar Pärnamäe meenutas monumendi avamisel peetud kõnes, et Riigiküla lahingu algne mälestusmärk püstitati 1930. aastatel kohalike reservohvitseride, ettevõtjate ja lihtinimeste initsiatiivil ja toetusel.

"Mul on erakordselt hea meel, et sama vaim on Eestis veel olemas. Riigiküla lahingu mälestusmärgi taastamise eestvedajaks on olnud MTÜ Muuseumi Sõprade Klubi ning ettevõtja Aivo Raud, kes toetab monumendi taastamist oma rahakotist talle kuuluval kinnistul. Meie kõigi siiras tänu kuulub temale ja teistele kohalikele inimestele, kes kannavad edasi ennesõjaaegseid traditsioone Vabadussõja sangarite mälestuse ja oma kodukandi ajaloo jäädvustamisel," ütles asekantsler Pärnamäe.

Kaitseliidu ülem brigaadikindral Meelis Kiili ütles, et võit Vabadussõjas oli kõigi eestimaa rahvaste ja meie liitlaste, eestlaste venelaste, sakslaste, taanlaste, soomlaste ja juutide ühine saavutus. "Riigiküla lahingu mälestusmärgi taastamine on meie ühise ajaloo taastamine ja sellega ka meie tuleviku kindlustamine," ütles brigaadikindral Kiili.

Seotud lood:

Mälestusmärgi õnnistasid sisse EELK Viru praostkonna praost Peeter Kaldur, Narva koguduse pastor Vladimir Batuhtin ning MPEÕK Narva ja Peipsiveere piiskop Laatsarus.

Riigiküla lahing toimus 1919. aasta 25. veebruaril, mil Riigiküla all kaitsel olnud Eesti rahvaväe 1. jalaväepolk lõi edukalt tagasi kolme Punaarmee polgu pealetungi.

Riigiküla lahingu ja selles võidelnud 1. jalaväepolgu mälestamiseks rajati 1935. aastal algne mälestusmärk Narvas tegutsenud 1. jalaväerügemendi reservohvitseride ning kohalike ettevõtete juhtide ja tööliste ettevõtmisel ja rahalisel toetusel. Monument avati pidulikult 1935. aasta 10. juunil ning purustati Nõukogude okupatsioonivõimude poolt 1941. aasta juunis.

Riigiküla lahingu mälestusmärk kujutab endast klombitud maakividest laotud, mitmejärgulise sokliga obeliski, mille tipus on malmist valatud Vabadusristi kujutis. Sokli esiküljel on ümberpetik, kus asub malmist plaat tekstiga: "Siin võitles / Vabadussõjas / I / Jalaväe Polk / 19 25/II 19". Samba taastamisel on umbes ühe neljandiku osas on kasutatud originaalsamba kive, mis olid säilinud kohapeal.