FOTOD: Ettevaatust, konnad teel!

 (10)
FOTOD: Ettevaatust, konnad teel!
Foto: Ilmar Saabas

Igal kevadel võtavad konnad ette rändeid kudemisveekogudesse aegade jooksul väljakujunenud radu mööda. Hollandis tehtud uurimused näitavad, et isegi teel, kus liigub kuni 10 masinat tunnis, võib rände tippajal hukkuda iga kolmas teele sattunud konn. Kui liikluskoormus on juba vähemalt 60 auto tunnis, saab surma 95 protsenti teed ületavatest konnadest.

Sellel aastal on eriline aga see, et teede ääres on lisaks hoiatusmärkidele esmakordselt ka kollastes vestides vabatahtlikud, kes aitavad läbi viia Eestimaa Looduse Fondi (ELF) eestvedamisel korraldatavat kampaaniat "Konnad teel(t)". Konnasid aidatakse turvaliselt üle tee neljas talgukohas, kokku on Eestis tihedama konnarändega maanteelõike, mis vajaksid kevadeti eraldi tähelepanu, kahekümne ringis.

Sellest nädalast teede kõrval askeldavad vabatahtlikud püstitavad rändekohtades ajutisi konnatarasid ning korjavad sigimistuhinas konnadõrnalt ämbritesse, et need turvaliselt üle tiheda liiklusega maanteede toimetada. Konnade abistamine toimub ka öösiti, kui konnad on aktiivselt liikumas. Sellel aastal toimuvad konnatalgud Ülenurme-Kurepalu teelõigul Ülenurme ja Haaslava valdades, Leie-Oiu-Tänassilma teelõigul Kolga-Jaani vallas ning Piibe maantee alguses Jõelähtme vallas. Talgud võivad toimuda eri paigus ka eri ajal, sõltuvalt kevadistest ilmaoludest ja Eesti-sisestest klimaatilistest erinevustest. "Eestis korraldatakse nii mastaapsed konnatalgud esimest korda," räägib Konnad teel(t) projektijuht Tanel Laan. "Vabatahtlikuna on registreerunud üle 200 konnasõbra ning varutud on mitu kilomeetrit konnatara materjali," lisab ta. Talguliste ohutuse tagamiseks on talgukohtades koostöös maanteeametiga kehtestatud ka kiiruspiirangud ning vajadusel kasutatakse liiklusreguleerijate abi.

Talgute käigus on plaanis ka konnade loendamine liigiti, et saada aimu rändelolevate liikide arvukusest ja rände intensiivsusest. Loendamise tulemused aitavad kavandada sarnaseid aktsioone tulevikus ning aitavad Maanteeametil paremini planeerida teedeehitust, et oleks arvestatud ka loomade rändekoridoridega. "Eestis hukkuvad kevadeti maanteedel peamiselt rabakonn, rohukonn, harilik kärnkonn ja vesilik", ütles Piret Pappel MTÜst Põhjakonn. "Sigimisrändel hukkuvad autorataste all parimas sigimiseas loomad," lisab Piret. ELF kutsub ka autojuhte kevadise rände ajal tähelepanelikkusele, palub kinni pidada kehtestatud kiirusepiirangutest ning säästa kahepaiksete elusid.

Need fotod on tehtud Kaberneemes ja piltidel olevad konnad pääsesid eluga üle tee, aga paljud nende suguvennad olid oma elu kahjuks autode rataste all lõpetanud.

Küsitlus #118543