FOTOD: Afganistanist ära toodud mälestusmärk avati täna Paldiskis

 (16)
Täiendatud 10.15
Afganistanis langenute mälestusmärgi avamine
Afganistanis langenute mälestusmärgi avamineFoto: Rauno Volmar

Afganistanis Camp Bastioni sõjaväebaasis avati juba 2010. aastal mälestusmärk Afganistanis langenud Eesti sõduritele. Mälestusmärk oli juba algusest peale mõeldud selles kohas ajutisena, mistõttu peale sealse missiooni lõppu tõid eestlsed oma mälestusmärgi Eestisse tagasi.

Afganistanis paiknenud mälestusmärgilt eemaldati juba eelmisel aastal selle tipus olnud rist ja mälestusmärgi küljel olnud plaat hukkunute nimedega. Seejärel ehitati mälestusmärk Eestis uuesti üles ja sinna paigutati samad rist ja plaat.

Täna hommikul oli Paldiskis tseremoonia, mille käigus mälestusmärk uuesti avati.

Mälestusmärgi avamisel tänas president Toomas Hendrik Ilves Paldiskis Eesti kaitseväelasi ning nende lähedasi Eesti vabaduse ja iseseisvuse kaitsmise eest.

Riigipea sõnul tunneb ta neile mõeldes uhkust ja tänu, sest nemad koos kamraadidega tõestasid, et Eesti on kindel liitlane. „NATO võimsaima liikmesriigi Ameerika Ühendriikide õhudessantkompanii saabumine Eestisse on selle relvavendluse ja liitlassuhte nähtav lehekülg,” lausus president Ilves.

„Võideldes NATO operatsioonil Afganistanis, võitlesid meie sõdurid sealsete inimeste vabaduse eest, kuid samavõrd seisid nad ka Eesti vabaduse ja Eesti iseseisvuse eest,“ tõdes riigipea.

Ilvese sõnul on Eesti koht maailmas kindlustatud paremini kui kunagi varem: „Meil on tugev kaitsetahe, meil on tugevad liitlased. Meie sõdurite vaprusel on selles kõiges oma osa.“


Praegu viibib Afganistani missioonil viimane jalaväekompanii, peale selle naasmist on Eesti jaoks Afganistani missioon selle praegusel kujul lõppenud. Afganistanis langes üheksa Eesti kaitseväelast.