Koolasaamide parlamendi esimees Valentina Sovkina ei jõudnud lennukile, sest autol, millega ta sõitma pidi, torgati kummid läbi. Järgmise auto pidasid kolm korda kinni liiklusmiilitsad, viimase vahejuhtumi ajal tungiti Sovkinale kallale ning üritati talt kott ära võtta, teatas ühendus oma kodulehel.

"Liiklusmiilits võttis ära Sovkina ja tema kaaslaste passid, tagastades need küll mõne aja pärast, kuid lennukist oli naine juba maha jäänud. Siiski õnnestus tal lõpuks Norra Kirkenesi lennujaama jõuda ja järgmisel päeval New Yorki sõita," kirjutas ühendus.

Põhjala põlisrahvaste keskuse juhataja Rodion Suljandziga teatas ajalehele Vedomosti, et temalt võeti 18. septembril lennujaama piirikontrollis pass ära, öeldi, et selles puudub üks leht ning algatati tsiviilasi riigipiiri rikkumise kohta. Järgmisel päeval kordus samasugune lugu keskuse teise töötaja Anna Nakantšinaga.

Suljandziga pidi põlisrahvaste konverentsil juhatama Arktika arengule ja sealsete loodusvarade kasutamisele pühendatud ümarlauda, ta oli selleks valmistunud mitu aastat.

"Mis see on? Mida ametivõimud kardavad? See on hirmutamise ja represseerimise poliitika massipsühhoosi taustal," kirjutab Rodion Suljandziga Facebookis. "Me ei tohi jääda kaevikusse istuma, mingit mõtet pole seda teha... Anna ja mina kaitseme oma põhiseaduslikke õigusi kõigi olemasolevate õiguslike ja teabevahenditega."

"Juristid on jõudnud järeldusele, et seda küsimust püütakse pöörata tõsisemaks kui on tavaline haldusmenetlus. Olen käivitanud nii siseriikliku kui ka rahvusvahelise teavituskampaania, et kaitsta oma õigusi, ja mitte ainult enda omi," teatab Suljandziga.

Teed konverentsile tõkestati ka krimmitatarlastel. Tundmatud pidasid kinni Krimmi rahvusvahelise põlisrahvaste kaitse ja uurimisfondi direktori Nadir Bekirovi auto maanteel kinni, võtsid ära tema passi ja kadusid, Kiievi lennujaama mees ei jõudnud.

MTÜ Fenno-Ugria Asutus on katusorganisatsioon, mis ühendab Eesti organisatsioone ja asutusi, kes on huvitatud koostööst meie hõimurahvastega – soome-ugri ja samojeedi rahvastega. Fenno-Ugria loodi 1927. aastal ning taastati 1991. aastal.