Evelyn Sepp nõuab terviseameti direktorilt lahkumisavaldust. Tanel Kiik pole säärase seisukohaga nõus

 (661)
Sepp nõuab terviseameti juhi Jürilo lahkumisavaldust.
Sepp nõuab terviseameti juhi Jürilo lahkumisavaldust.Ekspress Meedia

Sõda ei juhi ükski kindral, kes ei saa oma tööga hakkama - täpselt sedavõrd karmi hinnangu andis kunagine poliitik Evelyn Sepp terviseameti peadirektorile, Merike Jürilole.

Endine keskerakondlane jõudis raadiosaates "Olukorrast riigis" säärase väljaütlemiseni sotsiaalministri Tanel Kiige kiitmise taustal - kui muidu on noorpoliitik näidanud end siiani väga võimekana, oleks Sepal talle siiski paar soovitussõna.

"Sõjas ei ole see koht, kus antakse inimesele harjutamise võimalus," märkis Sepp.

"Kui midagi tänaste otsuste valguses talle soovitada või ette heita, siis seda, et homme on esmaspäev ja ma arvan, et ta teeks selle kriisireguleerimise juhtimisele ja eesti rahvale heateo, kui ta paluks homme hommikul terviseameti juhataja lahkumisavaldust," andis ettevõtjast-kolumnistist Sepp Kiigele omalt poolt nõu. "Ükski kindral ei juhi sõda, kes ei saa oma tööga hakkama ja sõjas ei ole see koht, kus antakse inimesele harjutamise võimalus."

Sepp märkis, et "see inimene" on tekitanud totaalse usalduskriisi, süües Eesti riigi autoriteeti kõikide inimeste ees. Seda eelkõige sellega, et ta on lasknud terviseametil "sedavõrd ebaprofessionaalselt toimetada". Praeguse peadirektori Merike Jürilo jätkamine kasvõi päeva võrragi tähendab Sepa silmis riigi jaoks täielikku katastroofikurssi.

Seotud lood:

Karm hinnang ka ajakirjanikult

Asjaolus, et terviseamet ei saa oma tööga hakkama, on saatejuht Andrus Karnau olnud kindel enda sõnutsi pea paar kuud - juba enne koroonakriisi puhkemist. Näiteks tõi ta perearstikriisi, kus terviseamet ei suutnud avalikkusele õigeid fakte esitleda.

Koroonakriisi ebaprofessionaalsest käsitlemisest tõi Karnau esile möödunudnädalase "kahetsusväärse hämamise".

"Kümme päeva on räägitud sellest, kuidas perearstidel on õigus saata inimene testima. Viisakalt öeldes on see hämamine, tegelikult on see lihtsalt valetamine," kirjeldas ERR-i ajakirjanik. "Kuni selle neljapäevani otsustas Eestis häirekeskus seda, kas inimesele saadetakse kiirabibrigaad koju ja nüüd, sellest neljapäevast, on perearstidel õigus anda saatekiri, aga perearstid ei ole vabad oma otsustes, vaid neile on antud väga ranged juhised selle kohta, keda nad üldse võivad testima saata."

Kiik ei nõustu

"Kõrvalt vaadates anda hinnanguid, mida oleks pidanud tegema täna teadaoleva info põhjal kuu-kaks tagasi, on oluliselt kergem, kui oli teha otsuseid toona teadaoleva info pinnalt," vastas sotsiaalminister Tanel Kiik ning märkis, et pole Evelyn Sepa kriitikaga nõus. "Kui vaatame otsuseid, mis on tehtud Eestis, on meie valmisolek olnud kõrge ja hea. Valmisolek on hetkel sammuvõrra ees kohapealse viiruse tegelikust levikust. Aga loomulikult kehtib põhimõte, et loodame parimat, valmistume halvimaks."

Kiige silmis on kogu tervisevaldkond - eesotsas terviseametiga - tulnud Eestis seni võrdlemisi hästi toime.

"Terviseametil on olnud väga suur roll kogu selle olukorra haldamisel ning juhiste ja soovituste väljatöötamisel. Seda koostöös nii perearstide, haiglate kui ka valitsusega," põhjendas Kiik enda seisukohta. "Arvestades olukorda, arvestades väljakutseid, mis on kogu tervisesüsteemi ees, siis kogu valdkond on väga hästi hakkama saanud."

Kuula saadet lähemalt Raadio 2-st.

Koroonaviirus SARS-CoV-2

  • Inimesed, kes kahtlustavad nakatumist koroonaviirusega, peaksid võtma ühendust oma perearstiga, küsima nõu perearsti nõuandeliinilt 1220 (välismaalt +372 634 6630) või koroonaviirusega seotud küsimuste jaoks loodud numbril 1247 või vajadusel kutsuma kiirabi, helistades hädaabinumbril 112.
  • COVID-19 haiguse sümptomid on sarnased gripile. Viiruse levinumad sümptomid on köha, palavik ja hingamisraskused. Parim kaitse nakkushaiguse leviku vastu on käte pesemine ja inimestega kontaktist hoidumine.
  • Vaata koroonaviirusesse nakatunute statistikat Eestis!
  • Loe lähemalt koroonaviiruse ja kehtivate piirangute kohta valitsuse erileheküljelt kriis.ee!
  • Nutitelefoni rakendus HOIA teavitab sind, kui oled olnud lähikontaktis koroonaviiruse kandjaga. Vaata lähemalt!