Euroopa inimõiguste kohtunik Julia Laffranque: mul tuli kolleegidele selgitada jäätee tähendust

 (13)
Euroopa Inimõiguste Kohtu kohtunik Julia Laffranque ja Rodolphe Laffranque
Euroopa Inimõiguste Kohtu kohtunik Julia Laffranque ja Rodolphe LaffranqueFoto: Andres Putting, presidendi kantselei

Esinedes neljapäeva õhtul sihtasutuse Ülikoolide Keskus Saaremaal ruumides loenguga, ütles Euroopa Inimõiguste Kohtu kohtunik, suvesaarlane Julia Laffranque, et sageli tuleb tal kolleegidele selgitada asju, mis meile siin Eestis tunduvad iseenesest mõistetavana.

Prantsusmaal Strasbourg’is asuv Euroopa Inimõiguste Kohus (EIK) koosneb 47 kohtunikust, kes on pärit erinevatest riikidest ja on erineva keele- ja kultuuritaustaga juristid, kirjutab Saarte Hääl. “Seepärast polegi harvad juhtumid, kus mingi kohtuasja arutamisel tuleb meil üksteisele pisiasjades selgitusi jagada,” ütles Eesti esindaja EIK-is Julia Laffranque. “Need on nõksud, mida teavad vaid kodukandi inimesed.”

Nii näiteks pidi Julia Laffranque oma kolleegidele hiljaaegu selgitusi jagama, mida tähendab jäätee. “Jäätee küsimus kerkis päevakorda, kui arutasime kohtuasja Delfi vs Eesti riik. Sai ju kogu tüli alguse jäätee purustamisest,” rääkis ta. “Nii pidingi peamiselt oma Lõuna-Euroopast pärit kolleegidele selgitama, et talvisel ajal on ka mööda jääd võimalik ühest punktist teise liikuda.”

Praegu on EIK menetluses ligi 64 000 kaebust, sh Eestist 95. Enim on kaebusi Ukrainast (21%), millele järgnevad Venemaa, Türgi ja Itaalia.