ETV sporditoimetuse juht põhjendab Bakuu mängude avatseremoonia näitamist: me ei pea õigeks spordi segamist poliitikaga

 (29)
Rivo Saarna
Rivo SaarnaFoto: Ilmar Saabas

Eurosaadik Urmas Paet kritiseeris ERRi Bakuus toimuvate Euroopa mängude avatseremoonia näitamist väitega, et ETV oleks võinud oma kavva Aserbaidžaani propagandapeo piduliku ülekandmise asemel leida mõne suvise väärtfilmi. ETV esindaja sõnul on tegemist olulise suurvõistusega ning nad ei pea õigeks spordisündmuste segamist poliitikaga.

ETV edastab 12.-28. juunil toimuvaid Euroopa mänge. See, et ajaloolised esimesed Euroopa mängud toimuvad Aserbaidžaanis Bakuus, on omaette aruteluteema. Möödunud reedel edastas ERR Bakuus toimunud pidulikku avatseremooniat, mida näidati kordusena ka pühapäeval.

"Vaatajate huvi ETV kanalil oli avatseremoonia vastu kõrge, keskmiselt jälgis Euroopa mängude avatseremooniat 76 000 vaatajat (Rtg 6,3%) ning selle tulemusega asus avatseremoonia ülekanne ETV saadete 24. nädala vaadatavuse pingereas viiendal kohal, edestades näiteks jalgpalli EM valikmängu Eesti - San Marino vahel. Samal ajal oli ETV2 kanalil võimalik vaadata 2010. aastal parima dokumentaalfilmi Oscari pälvinud linateost "Köielkõndija"," sõnas ETV sporditoimetuse juhataja Rivo Saarna.

68 000 pealtvaataja ees toimunud Euroopa mängude avatseremoonia oli kõrgetasemeline ja professionaalselt lahendatud vaatemäng, mille kesksel kohal olid Aserbaidžaani kultuuriajalugu ning 50 riigi 6000 sportlast, kes mängudel osalevad. Teleülekanded Euroopa mängudelt jõuavad kokku 140 riiki üle maailma ning avatseremoonia teleauditooriumi suuruseks hinnatakse ligikaudu 380 miljonit vaatajat.

Seotud lood:

Ei lähtu poliitikast 

"Traditsiooniliselt on Eesti Rahvusringhääling suursündmuste otseülekandeid järgmisel päeval ka korranud. Nii oleme seda teinud ka olümpiamängude ava- ja lõputseremoonia, Eurovisiooni lauluvõistluse (mis on toimunud nii Bakuus kui Moskvas) kui jalgpalli MM finaalmängude või iluuisutamise tiitlivõistluste galaetenduste puhul." Saarna tõi näiteks, et 2014. aastal toimusid taliolümpiamängud Venemaal (Sotšis), 2018. aastal toimuvad Venemaal jalgpalli maailmameistrivõistlused.

"Eesti Rahvusringhääling on oma valikutes sõltumatu ja me ei pea õigeks spordi suursündmuste segamist poliitikaga. Teeme endast oleneva, et rahvusvahelised suursündmused jõuaksid Eesti inimesteni," kinnitas Saarna, lisades, et inimõiguste olukord Aserbaidžaanis, rahvusvahelise jalgpalliliidu FIFA altkäemaksuskandaal või Venemaa poliitiline vastasseis Euroopa ja Ameerika Ühendriikidega ei peaks nende veendumuse kohaselt spordi arengut ja kajastust piirama. "Neid küsimusi tuleb lahendada teiste poliitiliste hoobadega ning avalik-õigusliku meedia sõltumatus toimuva kajastamisel ei juhindu poliitikute hinnangutest."

Euroopa Parlamendi liige Urmas Paet tõi välja, et enamik Euroopa riikide juhte Bakuu mängude avatseremoonial ei osalenud, ka Eesti omad mitte. "Teatavasti on aga televisioon võimas mainekujundaja ning seda arvestades oleks ka ETV võinud oma reedeõhtusesse kavva Aserbaidžaani propagandapeo piduliku ülekandmise asemel leida mõne suvise väärtfilmi," ütles Paet.

Eurosaadik lisas, et suurte spordimängude avatseremooniatele on alati kutsutud ka teiste riikide liidrid ja üritatakse saada teleülekandeid võimalikult paljudesse riikidesse, sest see loob autokraatidele võimaluse legitimiseerida oma võimu ja parandada imagot kodumaal ja rahvusvahelises avalikus arvamuses. Vaatamata sellele, milline on tegelik olukord inimõiguste ja vabadustega.

Eestlastele oluline sündmus

Loe veel

Euroopa Rahvuslike Olümpiakomiteede Ühenduse poolt korraldatavatel esimestel Euroopa Mängudel osaleb Eesti läbi aegade suurima sportlaste arvuga. Kokku esindab Eestit Bakuus toimuvatel mängudel 58 sportlast. Eesti koondise osalemise ning kokkupaneku eest Euroopa mängudel vastutab Eesti Olümpiakomitee. Euroopa mängude kavas olevast kahekümnest spordialast kaheteistkümnel on sportlastel võimalik kvalifitseeruda Rio 2016. aasta olümpiamängudele - otse pääsevad olümpiamängudele laskmise, lauatennise ja triatloni võitjad, üheksal alal saavad sportlased täita kvalifikatsiooninormi või koguda olümpiamängudele pääsemiseks vajalikke reitingupunkte. Poksis ja maadluses on võimalik teenida koht maailmameistrivõistlustele, kus võisteldakse olümpiakohtade eest. Euroopa mängude judo- ja maadlusturniir on ühtlasi ka Euroopa meistrivõistlused.

Eesti sportlaste kõrgetasemelistest tulemustest väärivad väljatoomist Heiki Nabi pronksmedal maadluses ning Aleksander Latini neljas koht triatlonis. "Seega, Euroopa mängude näol on tegu olulise sündmusega Eesti spordi, sportlaste ja seeläbi ka meie avalikkuse jaoks," sõnas ETV sporditoimetuse juhataja Rivo Saarna.