Estonia hukkumispaigal käis tuukrilaev, mis laskis vette allveeroboti

 (108)
Tuukrilaev on samas kohas tagasi
Parvlaev Estonia
Reisiparvlaev Estonia Tallinna sadamasFoto: Urmas Dresen, Eesti Meremuuseum

Soome piirivalve teatel rikkus Saksa tuukrilaev esmaspäeval parvlaeva Estonia hauarahu, vahendab Helsingin Sanomat. Teisipäeva õhtul oli tuukrilaev Fritz Reuter samal kohal tagasi.

Piirivalve teatel jõudis tuukrilaev Fritz Reuter esmaspäeva pärastlõunal Estonia hukkumispaika. Eelnevalt oli piirivalve saanud teate, et laeva meeskonnal on kavas piirkonnas sukelduda.

Soome piirivalve patrull-laev Turva võttis Fritz Reuteriga kontakti ja soovitas meeskonnal piirkonda mitte sukelduda ega muul viisil Estonia hauarahu rikkuda.

Palvest hoolimata lasti Fritz Reuterilt tõenäoliselt vette allveerobot, mis hilisõhtul merest välja toodi.

Estonia vrakk lebab küll rahvusvahelistes vetes, kuid Soome majandusvööndis. Vraki asukohta ja hauarahust kinnipidamist kontrollib Lääne-Soome rannavalve. Sukeldumiskeeld kehtib siiski vaid vastava lepingu allkirjastanud Läänemeremaade esindajatele, Saksamaad nende hulgas ei ole.

Soome piirivalve andis vahejuhtumist Saksa ametivõimudele teada ja selle uurimine käib.

Estonia hukust möödub 28. septembril 25 aastat, selle tõttu kaotas elu 852 inimest ja tegemist on kõige inimohvriterohkema laevaõnnetusega Euroopas pärast Teist maailmasõda. Estonia vrakk lebab 80 meetri sügavusel ja oletatakse, et enamik ohvritest on endiselt laeva sees.