ERSO skandaal on leidnud maailmas laialdast kajastamist

 (197)
ERSO skandaal on leidnud maailmas laialdast kajastamist
Foto: Taavi Arus

Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri (ERSO) ümber toimuv ja orkestri kunstilise juhi kohalt tagasi astunud Neeme Järvi väljaütlemised on leidnud maailma ajakirjanduses laialdast kajastamist.

Uudisteagentuur AFP tegi neljapäeval uudise Järvi lahkumisest ERSO peadirigendi ja kunstilise juhi kohalt ning sealtkaudu jõudis see kümnetesse maailma inglis- ja saksakeelseelsetesse ajalehtedesse. Põhjalikumalt on Järvi lahkumist kajastanud ka Soome ajakirjandus, vahendab BNS.

Kümnetesse maailma ajalehtedesse jõudnud AFP uudis vahendab Järvi sõnu, milles maailmakuulus dirigent võrdleb valitsuse tegevust ERSO direktori vallandamisel nõukogude ajaga.

"Ma tunnen, nagu ma oleks tagasi nõukogudeaegses süsteemis, kui valitsus lahendas probleeme samasugusel moel," ütles Järvi AFP-le.

Agentuur tsiteeris ka ERSO direktori kohalt vallandatud Andres Siitanit, kelle sõnul paneb Järvi lahkumine kahtluse alla ERSO kavandatud ringreisi Jaapanis, Lõuna-Koreas ja Ameerika Ühendriikides aastatel 2012-2013.

Järvist kirjutas ka reedene Helsingin Sanomat, mis märkis, et tagasi astunud peadirigent asus ERSO-t juhtima alles tänavu sügisel.

"Ma ei taha seda, aga ma olen sunntitud lahkuma ERSO kunstilise juhi kohalt. Kohalt, mis on olnud minu elu unistus ja see on suudetud ära rikkuda ning viidud Laine Jänese poolt võiduka lõpuni," tsiteeris Helsingin Sanomat Järvi sõnu.

Maailmakuulus tippdirigent, maestro Neeme Järvi teatas neljapäeva varahommikul oma tagasiastumisest ERSO kunstilise juhi kohalt neljapäeval, avaldades sellega protesti Andres Siitani vallandamise vastu orkestri direktori kohalt.

Kultuuriminister Laine Jänes vallandas esmaspäeval ränkadele juhtimisvigadele viidates ametist ERSO dirktori Andres Siitani ja määras orkestri direktori kohusetäitjaks Eesti Filharmoonia kammerkoori direktori Anneli Undi.

2009. aasta augustis algatas kultuuriminister Laine Jänes ERSO ja Eesti Kontserdi struktuuride muudatuse, mis nägi ette Eesti Rahvusmeeskoori ja Hortus Musicuse liitmise ERSO-ga. ERSO direktori väitel pidi ERSO haldusalasse minema ka Estonia kontserdisaal, ministeerium on selle väite aga seni kategooriliselt tagasi lükanud. Oma hilisema käskkirjaga tühistas minister kõik struktuurimuutused ja taastas endise olukorra. Siitani väitel on struktuurimuudatused ja nende tagasipööramine asetanud ERSO keerulisse majanduslikku seisu. Jänese sõnul tuli struktuurimuudatuste ettepanekuga välja Siitan ise.

Septembri lõpus andis Jänes korralduse moodustada ERSO eelarvevahendite kasutamise õiguspärasuse kontrollimiseks teenistusliku järelevalve komisjon, mille auditist selgub, et ERSO tegevuskulud on 4,3 protsenti kasvanud. Ministeerium nõudis ERSO-lt eelarve vastavas mahus kärpimist, kuid kuna orkester seda ei teinud, vallandas Jänes esmaspäeval Siitani.