ERR: Õppelaenu julgeb küsida üha vähem tudengeid

 (17)
Rahamure
Foto: Ester Vaitmaa

Pankade kinnitusel on üliõpilased muutunud uute laenude võtmisel järjest konservatiivsemaks ja varasemast ettevaatlikumad on ka käendajad, samal ajal kasvab võlgnevus juba väljastatud laenude osas.

"Halba mõju avaldab mitte ainult halvenenud majanduslik olukord, vaid ka riigi langetatud otsus kaotada õppelaenu kompensatsioon lapse sündimise ja riigiteenistusse asumise korral," ütles SEB panga eraklientide osakonna juhataja Triin Messimas ERR-i venekeelsele uudisteportaalile.

Messimas märkis, et üliõpilased taotlevad laenu nüüd vaid siis, kui see on tõesti hädavajalik ja lisas, et ettevaatlikumaks on muutunud ka käendajad.

Swedbanki väikefinantseeringute juhi Ago Samma sõnul on näha, et klientide õppelaenuvõlgnevused kasvavad ning eelmise aastaga võrreldes on suurem ka üle 90 päeva pikkuste võlgnevuste arv, millest informeeritakse haridus- ja teadusministeeriumi, kes tegeleb võlgade väljanõudmisega.

Ministeeriumi teatel kasvas õppelaenu võlgnevuste kogusumma aastaga 15 miljoni krooni võrra ning ulatub praegu 91 miljonini, 2010. aastal on õppelaenu võlaga seoses kohtusse kaevatud 40 inimest.