Kuna läbirääkijate kompromissi sõnastus jäi ümaraks, siis kas lubatud tegevuskava väljatöötamisel näeme veel piikide murdmist Reformierakonna ja Keskerakonna vahel, et detailid paika saada? Toom asus selle küsimuse peale läbirääkijaid kaitsma.
„On ju väga selge, et ühe päevaga pole võimalik üldse detailides kokku leppida. See, et lepiti kokku kompromiss-sõnastus on palju parem, kui oleks tulnud sealt mis iganes selline hästi konkreetne sõnus, et aastaks X teeme seda ja seda,“ leidis ta. „Seda ühe päevaga realistlikult ei otsusta ega hinda.“
„See, mida rääkis eile Kaja Kallas on väga loogiline, et tänavu eelarve on vastu võetud ja me ei saa midagi teha. Kui tuleb lauale järgmise aasta eelarve, siis vaatame,“ seletas Toom.
Lisaks oli Toom rahul, et koalitsiooni loojad lubasid kogukondi kaasata. „Oli väga hea sõnum mõlemalt poolt, et kaasatakse ka kogukondi. Et ei oleks nii, et nö eesti pool võtab patroneeriva hoiaku ja hakkab rääkima, kuidas tuleb asju korraldada. See oli väga hea ja tasakaalukas lähenemine, kuigi ma näen täna juba sotsiaalmeedias, et paljud venelased pole rahul, et nüüd minnakse üle eesti keelele. Mina seda sealt nii resoluutselt välja ei lugenud,“ märkis ta.
Küsimuse peale, kas siiski ei peaks olema mingi realistlik ja konkreetne daatum, millal minnakse eestikeelsele haridusele üle, leids Toom, et sellist tähtaega pole vaja kivisse raiuda.
„Ma arvan, et mingisuguse eesti keele oskuse, mis annab võimaluse edasi liikuda, seda annab venekeelne kool Eestis ka täna. Küsimus on selles, et millised raskused siin on? Oskus peaks olema palju parem. Kuid selleks peab olema kaader, õppematerjalid ja keskkond. Ja seda keskkonda Ida Virumaal naljalt ei loo. See võtab ikka aastaid. Ja ma ei näe vajadust, et peame raiuma kivisse mingi daatumi ja ütlema, et näiteks aastaks 2025 on nii. See on pikk protsess ja me tegeleme sellega aastaid.“