ERISAADE | Valitsus võinuks eriolukorra varemgi kehtestada, nakatunuid on teadaolevast rohkem

 (360)
Erisaade
ErisaadeFoto: Kollaaž

Juba pea 70 nakatunut. Eriolukorra piirangud ja miljard laenu. Delfi „Erisaate“ stuudios võetakse kokku viimase kahe päeva koroonaviiruse levikust tulenenud Eestit raputavad uudised. Arutavad Eesti Päevalehe vanemtoimetaja Kärt Anvelt ja Ärilehe juhataja Ann-Marii Nergi, saatejuht on Raimo Poom.

On tõsiasi, et viimased päevad on toonud juurde rohkelt ametlikult kinnitatud koroonaviirusesse nakatunuid. Väga palju meditsiiniteemadega tegelenud Kärt Anvelt sõnab otse – arv suureneb veelgi.

„Ei ole mõtet silmi kinni pigistada. Väga suure tõenäosusega on koroonasse nakatunute arv suurem, inimesed ka põevad seda kergemini läbi või neid ei mindagi kontrollima. Haigeid on kindlasti palju rohkem ja järgnevatel nädalatel neid ka tuleb rohkem,“ ennustas ta. Aga samas peab seda võtma paanikata, sest see ei aita.


Kui aitab miski, siis valitsuse poolt välja kuulutatud eriolukord, mis on toonud kaasa hulga piiranguid rahvarohketele üritustele, koolide sulgemise ja piirikontrolli.

„Oleksin oodanud seda otsust varem võibolla juba nädalavahetusel. Rahandusminister ja välisminister ja haridusminister tahtsid sellise otsuse teha juba möödunud laupäeval, aga peaminister ja sotsiaalminister polnud siis veel nõus,“ rääkis Anvelt. „Ma ei süüdista siin peaministrit ja sotsiaalministrit, sest eriolukorra väljakuulutamise otsuse tegemist tuleb väga-väga kaaluda. Aga hea, et see kehtestati, see aitab kaasa, et inimesed vähem haigestuvad,“ leidis ta.

Seotud lood:

Mis puutub aga eriolukorra seletamisse, siis inimestes on tekitanud see erinevaid küsimusi. Näiteks on läinud lahti varude kokkuostmise paanika.

„Ma ei saa sellest aru, mis inimesi on praegu vallanud. See algas kõik sotsiaalmeediast, kus räägiti, et ms nüüd saab ja saab ja sealt ta läks ja läks. Massipsühhoos tabab inimesi, mis teha,“ laiutasid saatekülalised käsi ja nentisid, et teatud varude omamine on hea, kuid ülepingutamine viid raiskamiseni.

Saate teises pooles võeti vaatluse alla rahandusminister Martin Helme poolt välja kuulutatud majanduse turgutamise pakett. Ta lubas äsja laenata riigile kuni miljard eurot.

Ärilehe juhataja Ann-Marii Nergi tunnistas, et tema esimene reaktsioon summast kuuldes oli: „Kuidas palun?!“.

Kas nii suurte summade suunamine majanduse päästmiseks on hea plaan, saate kuulata saatest endast.

Koroonaviirus SARS-CoV-2

  • Inimesed, kes kahtlustavad nakatumist koroonaviirusega, peaksid võtma ühendust oma perearstiga, küsima nõu perearsti nõuandeliinilt 1220 (välismaalt +372 634 6630) või koroonaviirusega seotud küsimuste jaoks loodud numbril 1247 või vajadusel kutsuma kiirabi, helistades hädaabinumbril 112.
  • COVID-19 haiguse sümptomid on sarnased gripile. Viiruse levinumad sümptomid on köha, palavik ja hingamisraskused. Parim kaitse nakkushaiguse leviku vastu on käte pesemine ja inimestega kontaktist hoidumine.
  • Vaata koroonaviirusesse nakatunute statistikat Eestis!
  • Loe lähemalt koroonaviiruse ja kehtivate piirangute kohta valitsuse erileheküljelt kriis.ee!
  • Nutitelefoni rakendus HOIA teavitab sind, kui oled olnud lähikontaktis koroonaviiruse kandjaga. Vaata lähemalt!