„Täna kiidetakse valitsuses heaks on majandusmeetmete esimene laine ehk see, mida teha kohe, mis aitaks kohe, jõuaks ettevõtjate ja töötajateni kohe,“ ütles Helme. Minister andis siis ülevaate, millest siis konkreetselt meetmed koosnevad.
„Esiteks on Kredexi oluliselt suurem kapitaliseerimine. Me sooviksime, et Kredex hakkaks käendama ettevõtetel üleval olevaid laene,“ rääkis minister. Käenduste kogumahuks plaanitakse tema kinnitusel kuni miljard eurot.
„Soovime, et Kredex hakkaks ise välja andma ka käibelaene, plaanime neile selleks eraldada pool miljardit, ehk 500 miljonit eurot,“ loetles ta.
„Lisaks soovime anda laene ettevõtetele, kes tahavad tootmist laiendada. Näeme avangut turul, kui tarneliinid on kokku varisenud ja on tekkinud võimalused oma tootmismahte suurendada, kuid selleks on raha vaja.“
„Lisaks hakkab Kredex toetama täiesti uusi ettevõtteid, põhimõtteliselt iduettevõtete käivitamist.“
Helme sõnul tulevad umbes sarnased meetmed ka põllumeeste toetamiseks läbi Maaelu arendamise sihtasutuse (MES), kust põllumeestele tahetakse anda 100 miljoni euro eest käibelaene ja 50 miljoni euro eest käendusi.
„Need asjad peaksid kohe majandusse minema,“ uskus Helme.
Tema sõnul lisanduvad maksualased meetmed:
„FIE-dele tühistame teises kvartalis sotsiaalmaksu ettemake kohustuse.“
„Maksuamet ei võta märtsi ja aprilli eest maksude ajatamise eest intressi. Aga rõhutan, et maksud peaks ikka maksma täpselt. On ülioluline, et maksudistsipliin säiliks. Viilimist me ei luba ja makse pole tühistatud.“
„Siis on laual haiguspäevade esimesed kolm päeva hüvitada. See on tervisemeede, et inimesed palga kaotuse kartuse tõttu ikkagi tulevad tööle. Aga soovime, et inimesed hoiaksid rahva tervist.“
„Praegu arutame, pole veel lõplikult lukku löönud, kuidas märtsis ja aprillis välja kuulutatud, kuid eriolukorra tõttu ära jäänud ürituste jaoks tehtud kulud osaliselt kompenseerida,“ rääkis minister ja lisas, et selle all mõeldakse spordi ja kultuuriürituste jaoks ette ära tehtud kulutusi.
Lisaks tänastele meetmetele nimetas Helme mõtted, millest räägitakse natuke pikemas perspektiivis.