Erakorralise meditsiini osakonda pöördumine on taas tõusuteel

 (5)
Tartu Ülikooli Kliinikumi hoone
Tartu Ülikooli Kliinikumi hooneFoto: Anni Õnneleid

Haiglate erakorralise meditsiini osakonda (EMO) pöördunud patsientide arv kasvas taas, olles viimaste aastate suurim, selgus Tervise Arengu Instituudi täna avaldatud andmetest. 2018. aastal pöördus EMO-sse 492 312 inimest ehk keskmiselt 1350 inimest päevas.

Kui aastatel 2015-2017 erakorraliste patsientide arv vähenes, siis mullu see taas suurenes ületades eelnenud aastat nelja protsendi võrra. Patsiente oli rohkem nii laste kui täiskasvanute seas, vastavalt 2,5 ja 4 protsenti.

Viimati oli erakorraliste patsientide arv suurim 2014. aastal küündides 482 231 külastuseni, mida 2018. aasta külastused ületasid kahe protsendi võrra.

Mullu osutas erakorralist meditsiiniabi 19 haiglat. Erakorraliste patsientide arv suurenes enim üldhaiglates (8,5 protsenti). Piirkondlikes haiglates oli kasv 2,5 ja keskhaiglates 3 protsenti võrreldes eelnenud aastaga.

Sarnaselt varasemate aastatega pöördusid patsiendid kõige enam EMO-sse ise (73 protsenti). Viiendik patsientidest toodi kiirabiga ja teistest raviasutustest suunati erakorralisse vastuvõttu 6 protsenti. Ülejäänud ligi kaks prosenti patsientidest tulid EMO-sse politsei saatel või tagasikutsel, näiteks kui patsiendi seisund halveneb või ta vajas korduvat protseduuri, või vajas erakorralist abi haigla oma tervishoiutöötaja.

Teistest raviasutusest suunatud patsientide või muul viisil saabunute arv vähenes. Enamik erakorralise meditsiiniabi patsientidest saadetakse pärast esmaabi osutamist koju ja viiendik patsientidest jäävad haiglaravile.

Patsientide lahkumine EMOst Foto: Tervise Arengu Instituut