Endised siseministrid Mart Helmele: käituge riigimehena ja astuge siseministri ametist tagasi

 (747)
Mart Helme siseministeeriumi pressibriifingul
Siseminister Mart HelmeFoto: Rauno Volmar

Eesti endised siseministrid, nende hulgas Kalle Laanet, Katri Raik ja Ain Seppik saatsid Mart Helmele avaliku pöördumise, milles soovivad Helme tagasiastumist.

Endiste siseministrite pöördumine täies mahus:

Lugupeetud siseminister Helme

Pöördume Teie poole murega meie Eesti pärast. Teie ja Teie poja ning parteikaaslase, rahandusminister Martin Helme viimaste päevade teod ja väljaütlemised kahjustavad Eesti mainet ja julgeolekut. Te olete üle astunud Eesti „punasest joonest“.

Politsei- ja piirvalveameti juhi lahkuma sundimine, kasutades selleks 30ndate Saksamaa või nõukogude aja uurimisorganite töövõtteid, on kohatu. Nii toimis lõppeval nädalal Teie ülesandeid täitnud Martin Helme, pannes peadirektori ette valmis kirjutatud lahkumisavalduse ja teise dokumendi, kuhu oli kantud kantsleri nimi, ehkki viimase kinnitusel ei olnud temaga räägitud. Need võtted on kohased repressiivvõimule, millele Eestis ei ole kohta. Kahetsusväärselt ei mõistnud Te ka sellist käitumist hukka. Vastupidi - õigustasite ja kaitsesite seda.

Parteipoliitika huvides ametnikest vabanemisel ei ole Eestis kohta.

Käituge riigimehena ja astuge siseministri ametist tagasi, et anda selge sõnum, et ülalkirjeldatud käitumine ei ole Eesti uus normaalsus. Mõistame Teie ja Teie lähemate parteikaaslaste käitumise üheselt hukka. Eesti väärib riigimehest siseministrit.

Kalle Laanet, Margus Leivo, Hanno Pevkur, Katri Raik, Märt Rask, Ain Seppik, Olari Taal