Eluga pääsenud aafriklasest piiririkkujad esitasid Eestile varjupaigataotluse

 (94)
Varnja Piirivalvekordon
Foto: Andres Putting

Piirivalve tabas eile hommikul kolm ilmselt Sudaani päritolu meest, kes üle Piusa jõe ujudes Eestisse tulid. Teatavasti ei õnnestunud ühe immigrandi elu päästa ning viimane hukkus alajahtumise tõttu. Teised kaks piiririkkujat on nüüdseks aga esitanud Eestile varjupaigataotluse.

Lõuna prefektuuri pressiesindaja Kerly Peiteli sõnul viibivad pääsenud piiririkkujad endiselt Koidula piirivalvekordonis ning neid kuulatakse üle. "Praeguseks on mõlemad esitanud ka varjupaigataotluse," ütles Peitel Delfile ning lisas, et nüüd tuleb need taotlused üle vaadata ja hinnata, kas need on põhjendatud või mitte.

Kui meeste taotlused rahuldatatakse, siis viiakse nad edasi Illukale, kus asub põgenike varjupaik.

Kuna menetlustoimingud alles käivad, siis ei ole Peiteli sõnul hetkel veel suudetud kindlaks teha ka meeste täpset päritolu. Seda, et mehed on pärit Sudaanist, kinnitas esmalt piiririkkujate Venemaal tabatud kaaslane. "Samuti leiti ühe mehe juurest dokument, mis justnagu viitab, et nad on sealtkandist pärit. See vajab aga veel kontrollimist," lisas Peitel.

Politsei esindaja sõnul meeste tervisele ohtu ei ole.

Eile hommikul sai Eesti piirivalve Vene kolleegidelt teada, et Eesti piiri lähedal on salk eeldatavalt illegaalseid piiriületajaid ja üks neist õnnestus ka kinni pidada. Kolm põgenikku pääsesid Vene piirivalve käest jooksu, pagesid ligi viieteistkraadisest külmast hoolimata Piusa jõkke ja ujusid üle Eesti piiri.

Seotud lood:

Eesti piirivalvurid hakkasid aafriklasi otsima ja kaks külmast värisevat meest saadi ka peagi Koidula piirivalvekordoni juures kätte, aga kolmas põgenes metsa. Ta leiti veidi hiljem üles, aga ta oli juba nii külmunud, et hoolimata elustamiskatsetest teda päästa ei õnnestunud ja ta suri. Ülejäänud kaks põgenikku toimetati Koidula piirivalvekordonisse ning nende tervis on politsei pressiesindaja Kerly Peiteli sõnul korras.

Põgenikud olid lühikestes pükstes ja üks lausa palja ülakehaga, kuna nad pärast jäisest jõest väljatulemist viskasid riided seljast.

Selge on, et oletatavad sudaanlased ei jõudnud Eesti piiri äärde omal jõul, neid vahendati. Samuti on selge, et neid vahendanud inimesed ei tegutsenud heategeval eesmärgil.

Tegu on osaga inimkaubandusest ja kahtlemata olid aafriklased Euroopasse pääsemise eest kas juba maksnud või pidid tasuma selle eest oma tööjõuga Euroopas. Vahendajat sel korral ei Eesti ega Vene piirivalvel tabada ei õnnestunud.