Elektroonilise Hääletamise Komisjon ekspertide kriitikast: see uut infot ei sisalda

 (39)
Üha enam inimesi valivad koduse arvutiga
E-hääletamineFOTO: Marko Mumm

Elektroonilise Hääletamise Komisjoni esimees Tarvi Martens ütles pärast kohtumist Eesti elektroonilist hääletust kritiseerinud ekspertidega, et nende etteheidetes e-valimistele pole midagi uut ning komisjon kinnitab, et Eesti e-hääletamine on turvaline.

"Elektroonilise Hääletamise Komisjon on alati nõus kuulama ettepanekuid protseduuride täiendamiseks ja vaadeldavuse parandamiseks, kuid antud kriitika uut infot ei sisalda," sõnas Martens pärast kohtumist. "Samas analüüsitakse nii kohtumisel kõlanud kui ka varem tehtud ettepanekuid protseduuride ja tarkvara täiendamiseks ja võetakse neid ka vajadusel arvesse," lisas Martens.

Eilsel pressikonverentsil esinenud heidavad e-hääletamisele ette peamiselt kahte hüpoteetilist ohtu. Esiteks seda, et valija arvuti võib olla nakatunud pahavaraga. Teiseks seda, et e-hääletamise komisjoni kasutatavad seadmed ja protseduurid ei suudaks pahavara võimalikku kesksüsteemi sattumist tuvastada.

"Komisjon on esitletud riskidega alati arvestanud ning riskide maandamiseks on kasutusel konkreetsed meetodid," lausus Martens. Ta juhtis tähelepanu sellele, et kõigil kuuel korral, kui Eestis e-valimisi on korraldatud, pole ründeid tuvastatud. Rünnete tuvastamisvõime on komisjoni teatel Eestil kindlalt olemas.