DELFI - Värsked uudised Eestist ja välismaalt

Ekspert: Tadžikistani otsuse taga võib olla hirm narkokaubanduse ees

 (30)
Tadžikistani otsuse taga võib olla hirm narkokaubanduse ees.
Tadžikistan.AP/Scanpix

Tadžikistanis maailmapanga eestlasest eksperdina töötanud Arno Almanni sõnul võib riigi piirikkujate karmi karistamise põhjuseks olla naaberriik Afganistan, kust liigub suur hulk narkootikume Tadžikistani ja sealt edasi teistesse riikidesse.

"Kui vaadata Tadžikistani, siis tuleb silmas pidada, et selle riigi naaber on Afganistan. See annab Tadžikistani otsustele teistsuguse dimensiooni. Me teame seda, et Tadžikistan on muutunud naabrist tulenevalt kõige suuremaks narkootikumide transiidimaaks. Selline staatus aga riiki õnnelikuks just ei tee ja loomulikult püüavad nad seega oma piiri tugevalt kaitsta," selgitas EBSi akadeemiline dekaan professor Arno Almann Delfile.

"Vanasti valvasid seda piiri vene väed, nüüd teevad seda nad ise oma jõududega. Need jõud ei ole aga täna piisavad. Seega veetakse narkootilist ainet läbi riigi igasuguste vahenditega, lennuk aga ilmselt on see kõige mugavam vahend. Sellest võib ka võimude otsus olla mõjutatud selles kontekstist," lisas Almann

Mis on tegelikud asjaolud?

Seda, mis Tadžikistanis aga tegelikult toimus, mis olid need asjaolud ja mis käsklusi anti lenduritele, tuleks Almanni sõnul kindlasti põhjalikumalt uurida. "Kui ma sõidan näiteks autoga Tartust Tallinnasse siis ma ikka vaatan palju mul kütust paagis on. Ja Kabuli ning Dušanbe vahe ei ole ka nii suur, et peaks tunde lendama. Seega minu jaoks ei ole päris selge see kütuse otsasaamise asi," ütles professor Almann. "Samuti ei ole ju päris selge ka see, et mis seal lastis tegelikult ikka oli," lisas ta.

Samuti ei ole Almanni arvates väga tõsiseltvõetav versioon sellest, et mingisugune huvigrupp soovis lennukeid konfiskeerida. "Kuigi nendes riikides on ikka suhteliselt kõrge korruptsiooniindeks, ei ole siiski tegemist päris mõne Kesk-Aafrika riigiga."

Hatlonski oblasti kohus Tadžikistanis mõistis selle nädalal kaheksaks ja pooleks aastaks range režiimiga kolooniasse Eesti lenduri Aleksei Rudenko ja Vene kodaniku Vladimir Sadovnitši, keda süüdistati salakaubaveos ja riigipiiri rikkumises.

Tadžikistani julgeolekutöötajad pidasid Venemaa ettevõttele Rolkan Investments kuuluva kahe An-72 lennuki meeskonnad 12. märtsil kinni kohe pärast maandumist. Esimesed kaks kuud hoiti mehi hotellis, kuid 12. mail mõlema meeskonna kaptenid vahistati.

Mõlemad kohtualused on oma süüd algusest peale kategooriliselt eitanud.

Kasutad reklaamiblokeerijat.

Sisu mugavamaks tarbimiseks
telli Delfi Kogupakett või reklaamivaba pakett.

Kogupakett
1€ / kuus*
Sisaldab 11 Eesti tippväljaande tasulist sisu, vähem bännerreklaame, saad jagada kuni 4 kasutajaga.
* Esimene kuu 1 €, edasi 9,99 €
Reklaamivaba pakett
2,99€ / kuus
Saad lugeda tasuta sisu ilma bännerreklaamideta. Ei sisalda tasulise sisu lugemisõigust.
 
Lisan erandi. Vaata AdBlock juhist siit
ja AdBlock Plus juhist siit.
Mõistame, et käid meie juures uudiseid lugemas, mitte reklaame vaatamas. Reklaamidest sõltub meie sissetulek ja see võimaldab meil pakkuda sulle soodsalt head ajakirjandust.