Ekspert: Ansipi soovitatud soojustusvahend on teistest kordades kallim

 (273)
Ekspert: Ansipi soovitatud soojustusvahend on teistest kordades kallim
Foto: Vallo Kruuser

Peaminister Andrus Ansip märkis eile riigikogus kõrgete kodukulude kohta aru andes, et kasutas hiljuti oma majapidamises tänapäevast soojustusvahendit Triso 10, ent asjatundjate sõnul maksab selle ruutmeeter mitu korda rohkem kui teised kvaliteetmaterjalid.

Peaminister Andrus Ansip märkis eile riigikogus kõrgete kodukulude kohta aru andes, et kasutas hiljuti oma majapidamises tänapäevast soojustusvahendit. "Ma ei saa kahjuks öelda toote nime, mida me kasutasime, sest materjalide maaletoomisega tegeleb minu väimees ja see oleks juba väga korruptsioonimaiguline, kui ma seda suurepärast materjali, mille 1 cm soojustakistus võrdub 20 cm penoplasti soojustakistusega, siin reklaamima hakkaksin," ütles Ansip.

Hiljem oli peaminister siiski sunnitud opositsiooni küsimuste peale seda toodet ka nimetama. "Kindlasti tasub soojustamisele panustada. Küsimus ei ole mitte minu väimehes, kes soovitas mulle väga häid materjale. No ärge mõistatage, see on Triso Super 10. Olgu tal ka väike kasu sellest infotunnist," ütles Ansip.

Kordades kallim toode

Triso 10 toote puhul on tegemist õhukese kihilise soojust peegeldava isolatsioonimaterjaliga, mille soojusisolatsiooni omadused on maaletoojate väitel võrdväärsed 210 mm paksuse mineraalvillaga. Samas on aga Delfit nõustanud tuntud ehitusfirma objektijuhi sõnul tegemist siiski nn promomaterjaliga, mille omadused tegelikkuses ei erine oluliselt tavalisest mineraalvillast, kuid mille hind võib olla kordades suurem.

Seotud lood:

"Me enda objektidel seda kasutanud ei ole, kuna tegemist on suhteliselt kalli tootega ning mille märgitud omadused teevad pigem skeptiliseks. Pigem ma arvan, et tavalistel kvaliteetsetel villadel on lõppkokkuvõttes sisuliselt samad omadused ning tegemist on promotud tootega, et kalli hinna tõttu seda kuidagi paremini müüa," ütles objektijuht Delfile.

E-poodide valikut uurides selgub, et ruutmeeter Triso 10-t võib olla isegi kolm korda kallim kui ruutmeeter soojustamiseks kasutatavat villa. Näiteks hakkab silma Triso 10 sooduspakkumine, kus ruutmeetri hinnaks tuntud ehitusmarketis pakutakse 20 eurot. Võttes ette aga sama marketi pakkumised enimkasutatavatele villadele, siis nende ruutmeetri hinnad algavad 6 eurost. "Kusjuures, meie paigaldame üldiselt näiteks kivivilla samuti alates 6 eurost ruutmeeter ja see on koos paigaldusega," lisas Delfit nõustanud ehitusekspert.

Kasutajad skeptilised

Niisamuti nagu Delfit nõustanud ekspert on toote suhtes skeptilised ka ehitusfoorumite kasutajad. Näiteks kirjutab üks kasutaja, et Triso Super 10 tooteomaduste puhul on ilmselt suures osas tegu blufiga.

"Ükski õpik ega käsiraamat ei kirjuta sellisest supertootest, kuigi ta olevat turul juba alates 1980. aastast? Huvitav, kuhu pannakse nii meeletu kogus seda materjali nii, et Euroopa insenerid sellest vaikivad? Ühtegi sertifikaati, mis seda soojapidavust tõestaks, leida ei õnnestu. See sertifitseerimisbüroo, mille serdile vihjatakse, on tegev praktiliselt kõikides maailmamaades ja ta sertifitseerib praktiliselt kõike. Meeletu tehniline baas peab sel bürool olema. Soovitaks natuke tervemat talupojamõistust," kirjutab foorumikasutaja.

Samuti peab ka teine foorumikasutaja Triso 10-e kohta käivaid kiidusõnu pigem reklaamjutuks ja soovitab jääda traditsiooniliste soojustusvahendite juurde.