Eksperdid: palga- ja rahvavägi olgu mõlemad

 (79)
Kaitsevägi
Foto: Ilmar Saabas

Elukutseline sõjavägi ja rahvaarmee peaks eksisteerima Eestis samaaegselt, leiavad eksperdid; samas aga otsustas Leedu minna üle palgaarmeele ning Lätis pole ajateenistust juba poolteist aastat.

Julgeolekuanalüütikud ei pea õigeks üleminekut puhtalt elukutselisele armeele. Seda eelistavad poliitikud toovad kaks põhiargumenti: ainult elukutselisi sõdureid saab saata välismissioonidele ning valijad näevad rahu ajal järjest vähem mõtet oma lapsi kroonusse saata, vahendavad ERR Uudised “Aktuaalset kaamerat”.

“Kujutleme olukorda, et Eestis on üks brigaad, mis on täiskutseline, ja sellest pool on juhtumisi missioonil ning olukord läheb hapuks. Kui reservi võtta ei ole, siis oleksime väga viletsas seisus,” leiab julgeolekuanalüütik Eerik-Niiles Kross.

“Väike elukutseline armee, ümbritsetuna kutsealuste armeest, on parem lahendus enamikule riikidest. See võimaldab mitte ainult luua pikaaegset kaadritraditsiooni, vaid annab ka teistele ühiskonnaliikmetele sõjaväelise kogemuse. See on kodanikukasvatuse tähtis aspekt. Ise arvan, et lätlased ja leedulased tegid vea selles mõttes,” arvab USA analüütik Paul Goble.