Eksperdid: HIV-ennetuse ja ravi maht ei tohi langeda

 (20)
Eksperdid: HIV-ennetuse ja ravi maht ei tohi langeda
Foto: Ilmar Saabas

Tervise Arengu Instituudi (TAI) ja sotsiaalministeeriumi ekspertide hinnangul võib HIV-ennetuseks ja raviks mõeldud rahade kärpimine kaasa tuua uue plahvatusliku haiguspuhangu ja nullistada kogu senise töö.

Sotsiaalministeeriumi vanemanalüütik Taavi Lai ütles täna HIV leviku uurimuse esitlusel, et viimastel aastatel tehtud tugev ennetustöö ja anti-retroviirus ravi rahastamine on kaasa toonud HIV juhtude stabiliseerumise ning lähiaastatel võib prognoosida uute haigusjuhtude arvu vähenemist, vahendab ERR Uudised.

TAI eksperdi Kristi Rüütli sõnul näitas uuring, et väga olulise abinõuna HIV-vastases võitluses on end tõestanud süstlavahetuspunktid süstivatele narkomaanidele. Tänavu rahastab riik süstalde jagamist narkomaanidele ligi 11 miljoni krooniga.

Eesti HIV-positiivsete võrgustiku juhata Igor Sobolev kutsus samas valitsust üles säilitama HIV-ga võitluse rahastamist vähemalt senises mahus. "Vastasel juhul kaotame kõik tulemused, mis seni on saavutatud," ütles ta.

Tallinnas, Riias ja Vilniuses 2007. aastal läbi viidud võrdlev uuring näitas, et Eestis on uute HIV juhtude osakaal lõunanaabritest oluliselt suurem - 472 juhtu miljoni elaniku kohta.