EKRE langus jätkub, sotside ja Isamaa toetus kasvab

 (512)
Meeleavaldus Stenbocki maja ees
Konservatiivse rahvaerakonna juhid.Foto: Rauno Volmar

Konservatiivse rahvaerakonna ehk EKRE poolt hääletaks praegu 13,8% valijaist, mis märgib juba kolm nädalat kestnud languse uut põhja. Ühtlasi pole nende reiting sel aastal veel nii madal olnudki.

Mittetulundusühingu Ühiskonnauuringute Instituut ja uuringufirma Norstat Eesti AS koostöös küsitletakse iga nädal inimeste erakondlikku eelistust. Viimaste tulemuste põhjal toetab opositsioonilist Reformierakonda 35% ja valitsust juhtivat Keskerakonda 24,1% valimisõiguslikest kodanikest. Mõlema partei toetus püsib stabiilne.

Esikolmikule järgnevad sotsid (10,2%) ning Isamaa (7,2%). Mõlemal erakonnal on õnnestunud välja tulla nelja nädala tagusest madalseisust ning oma toetust vähehaaval kasvatada.

Opositsioonierakondade toetus (45,2%) ületab seekord väga napilt koalitsioonierakondade toetust (45,1%). Viimati oli koalitsiooni toetus opositsioonist kõrgem augusti lõpus.

Tulemuste presenteerimisel on Ühiskonnauuringute Instituut ja Norstat Eesti keskendunud viimase nelja nädala koondtulemusele. Viimased tulemused kajastavad küsitlusperioodi 5. novembrist 29. novembrini ning kokku küsitleti 4009 valimisealist Eesti kodanikku. Sel kujul erakondade toetusprotsentide arvutamine tasandab üksikutes küsitlustes esinevad kõikumised, mis tulevad nii suuremast statistilisest veast kui lühiajalise mõjuga sündmustest. Valimi võimalikult esindusliku jagunemise eesmärgil teostati küsitlused kombineeritud meetodil - telefoniküsitluses ning veebiküsitluses. Andmed on tulemuste esinduslikkuse tagamiseks kaalutud vastavaks valimisõiguslike kodanike proportsionaalsele jaotusele peamiste sotsiaaldemograafiliste tunnuste alusel.