DELFI - Värsked uudised Eestist ja välismaalt

Eiki Nestor: tööandjate sotsiaalmaksu jagamise ettepanek on üle kümne aasta vana

 (20)
Eiki Nestor: tööandjate sotsiaalmaksu jagamise ettepanek on üle kümne aasta vana
Foto: Tanel Meos

Kui võtta tööandjate ettepanekut sotsiaalmaksu koormuse jagamisest tööandjate ja töötajate vahel  raamatupidamislikult, siis tähendaks see seda, et siiani tööandja poolt sotsiaalmaksuna ülekantav summa läheks kõigepealt töötaja palgaks ja seejärel alles sotsiaalmaksuna ravikindlustusse, selgitas riigikogu liige Eiki Nestor.

"Töötaja väljateenitud palk selle võrra suureneks, kätte saadav palk sellest ei muutuks," ütles Nestor Delfile.

Ta pidas võimalikuks, et selles mõttes oleks ilmselt vaja tõsta ka näiteks tulumaksuvaba miinimumi või siis töötajate palka mõnevõrra veelgi rohkem, valemiga palgatõus = sotsiaalmaksu osa + sellest suurenev tulumaksu osa.

Tööandjate täna tehtud ettepanek ei ole Nestori sõnul uus ja seda arutati esmakordselt juba üle kümne aasta tagasi, kui sotsiaalkindlustuses suuremaid muudatusi tehti.

"Tookord loobuti sellest põhjusel, et see mis paberil ilus, ei pruugi tegelikus elus samamoodi välja tulla," meenutas ta. "Puudus usk, et näiteks tööandjate ja ametiühingute üleriigiline kokkulepe selle protsendi jagu kõigi töötajate palku tõsta ka tegelikus elus selliseks üleriigiliseks üldiseks palgatõusuks kujuneks."

Nestor leiab, et seaduse mõttes saaksid tööandjad ja ametiühingud üleriigiliselt sellise kokkuleppe sõlmida ja riigi tööinspektsioonil on ka kohustus selle leppe täitmist kontrollida.

Seotud lood:

"Kas aga selline lepe ja tegelik elu ka sajaprotsendiliselt kokku sobivad on ehk ka veel täna küsimärk," sõnas Nestor. "Seetõttu võiksid tööandjad teha kõigepealt ametiühingutele ettepaneku selline katsetus ka tegelikus elus läbi proovida ja kui see töötab, siis on ehk ka usku rohkem."

Kui tööandjate ja töötajate ühingud sellise leppe teevad, pole midagi hullu, leidis Nestor.

Tööandjate keskliit tegi ettepaneku jagada sotsiaalmaksu koormus selliselt, et tööandjad jätkavad sissemakseid pensionisüsteemi, töövõtjad aga teevad sissemakseid ravikindlustusse. Lisaks hakkavad tööandjad tegema sissemakseid tööõnnetus- ja kutsehaiguskindlustusse.

Kasutad reklaamiblokeerijat.

Sisu mugavamaks tarbimiseks
telli Delfi Kogupakett või reklaamivaba pakett.

Kogupakett
1€ / kuus*
Sisaldab 11 Eesti tippväljaande tasulist sisu, vähem bännerreklaame, saad jagada kuni 4 kasutajaga.
* Esimene kuu 1 €, edasi 9,99 €
Reklaamivaba pakett
2,99€ / kuus
Saad lugeda tasuta sisu ilma bännerreklaamideta. Ei sisalda tasulise sisu lugemisõigust.
 
Lisan erandi. Vaata AdBlock juhist siit
ja AdBlock Plus juhist siit.
Mõistame, et käid meie juures uudiseid lugemas, mitte reklaame vaatamas. Reklaamidest sõltub meie sissetulek ja see võimaldab meil pakkuda sulle soodsalt head ajakirjandust.