Eiki Nestor: kiirlaenukontoreid peaks hakkama kontrollima finantsinspektsioon

 (22)
Eiki Nestor
Eiki NestorFoto: Ilmar Saabas

Sotsiaaldemokraadid algatasid riigikogus eelnõu eesmärgiga tõhustada järelevalvet kiirlaenu andvate firmade üle, et kaitsta laenuvõtjaid üleliia kasumiahnete laenukontorite eest.

Sotsiaaldemokraatid teatasid, et nende ettepaneku kohaselt hakkab järelevalvet kiirlaenuturul toimuva üle teostama tarbijakaitseameti asemel finantsinspektsioon.

„Olukorras, kus üha enam kasvab kiirlaenude võtmine ja paisuvad ka võlasummad, tuleb kiirlaenu andvaid ettevõtteid kontrollida sama põhjalikult kui pankasid. Inimesi kallutab läbimõtlematule laenuvõtmisele ka see, et kiirlaenufirmad ei hooli pahatihti kehtivatest piirangutest,“ rääkis SDE riigikogu fraktsiooni aseesimees Eiki Nestor.

Läinud aastal tehtud analüüsid näitasid, et oktoobris oli maksuhäireregistris üle 34000 kiirlaenu või tarbimiskrediidiga tasumisega hädas oleva inimese. Detsembri seisuga olid inkassofirmad esitanud nõudeid ligi 38000 isiku vastu kokku 24 miljoni euro ulatuses. Kohtumenetluse all oli siis pea 20500 inimest, kelle võlgade kogusumma ulatus 66 miljoni euroni.

„Oma võlgadega ei tule toime eelkõige madalama sissetuleku ja haridustasemega inimesed. Oleme veendunud, et kiirlaenuturg vajab täiendavaid piiranguid. Need annavad positiivse tulemuse vaid siis, kui karmistub järelevalve kiirlaenufirmade üle,“ märkis Nestor.

Seotud lood:

Täna annab kiirlaene üle saja ettevõtte, neist 30 käes on 90 protsenti turu mahust.

Sotsiaaldemokraadid teevad täna menetlusse antud otsuse eelnõuga valitsusele ülesandeks töötada 1. aprilliks välja seaduseelnõud, mis panevad järelevalve kohustuse finantsinspektsioonile.

Küsitlus #118543