Viimase nelja aasta jooksul pole Lääne-Euroopas 15-18 aastaste seas suitsetamislevimus langenud, Ida-Euroopa maades on see aga tõusnud, teatas Delfile Tervise Arengu Instituut. Euroopas sureb tubaka tarbimisega seotud haigustesse iga päev 3400 inimest.

Tervise Arengu Instituudi projektijuhi Kädi Lepa sõnul tuleb pöörata tähelepanu tõigale, et noorte suitsetamisharjumus on seotud mitmete sotsiaalsete mõjudega. Pelgalt manitsemine või keelamine ei aita. ”Tahaksime seekord panna eelkõige lapsevanemaid mõtlema selle üle, kas ja kuidas saaksid nad oma teismelistele lastele eeskujuks, toeks ja nõuandjaks olla suitsetamisest hoidumisel või sellest loobumisel,” märkis Lepa.

Ühiskonnas on laialt teadvustatud vajadus teha noorte seas alkoholismi- ja narkomaaniavastast ennetustööd. Suitsetamist käsitletakse tihti aga väiksema pahena, millega võitlemiseks ei jää suurte probleemide kõrval piisavalt aega ega raha.

“Samas on fakt see, et just tavalise sigaretitõmbamisega alustanud noorel on suurem tõenäosus järjest kangemate mõnuainete otsingul saada kunagi ka kanepi ja teiste uimastite tarvitajaks,” märkis Eesti Statoili turundusjuht Hede Kerstin Luik.

Luige sõnul on Statoil jaoks otsus aidata läbi viia “Ei suitsule!” päeva osa tänavu alanud suuremast ja pikaajalisest lastele ja noortele suunatud projektist “Toetame terveid eluviise!”.

Suitsetamisvastase päeva päeva teadvustamiseks on neljapäeval 42 Statoili teenindusjaamas üle Eesti üleval temaatilised loosungid. Tervise Arengu Instituut ja Statoil on ette valmistanud ka 30.000 eksemplari eelkõige lastevanematele oma teismeliste laste paremaks mõistmiseks ja abistamiseks mõeldud infovoldikut ”Aita tubakast üle!”.

Tervise Arengu Instituudi poolt läbiviidav kampaania algas juba oktoobris. 14. novembril toimus Tallinnas konverents “Tütarlapsed ja naised loobuvad suitsetamisest”, et äratada meeste tähelepanu naiste suitsetamise levimuse tõusule ja kaasata naisi ja emasid selle vähendamisse.