“Ega see ise sure”

 (27)
“Ega see ise sure”
Foto: Andres Putting

Teisipäeval Haapsalus omavalitsuste liidu liikmetele esinenud Andrus Ansip lõi lauale valitsusjuhi selge seisukoha — maavalitsuste tähtsus on vähenenud ja ülesanded peavad üle võtma omavalitsuste liidud.

„Ega see ise sure,” vastas peaminister saalist tulnud küsimusele, kas Reformierakonna arvates peaks ootama, kuni maavalitsused ise vaikselt välja surevad, kirjutab Lääne Elu.

Ansipi sõnul on maavalitsuste roll aastate jooksul vähenenud. Ta tõi näiteks hooldekodud, mis on maavalitsuste haldusalast läinud sotsiaalministeeriumi alla. Samuti nimetas ta riigikoole ja muuseume, mis enam maavalitsuse hallata pole. „Kas teil on mõni maavanema hallatav muuseum?” küsis ta Lääne maavanemale Neeme Suurele otsa vaadates ja vastas ise: „Tühja teil on.”

Mõnele kuulajale kergelt solvavana kõlanud kõnes ütles Ansip, et maavalitsused on järjest oma ülesandeid loovutanud, kuigi talle oponeeriti saalist, et funktsioone on ära võetud, mitte antud.

„Riigi jaoks on maavanem riigi nimel järelevalve teostaja,” jätkas peaminister. „Kuidas ta saab esindada omavalitsusi ja ühtlasi teostada riiklikku järelevalvet? Seal on konflikt rolli sisse programmeeritud. Maavanemad peaksid täiesti loobuma omavalitsuste esindaja rollist, see peaks jääma omavalitsuste liitudele.”

Maavanem Neeme Suur otsis eile Lääne Elule peaministri seisukohti kommenteerides sobivaid sõnu. „Väide, et maavalitsused võiks ära tappa, sest nad ise ei sure… Ei oskagi sellele viisakat väljendit leida. Maavalitsuse moraalne ründamine, kui pole alternatiivseid lahendusi, on riigi huve kahjustav,” võttis ta teisipäeval kuuldu tasakaalukalt kokku.

Ansipi sõnul sai eelmine regionaalminister Vallo Reimaa regionaalarengu reformiga peaaegu hakkama, aga siis vahetati ta välja.