Eestlaste plaan: paneme 300 miljonit inimest prügi koristama

 (12)
Eestlaste plaan: paneme 300 miljonit inimest prügi koristama
Foto: Ilmar Saabas

Sellele, et rühm eestlasi kavatseb midagi nii suurejoonelist, ei viita esmapilgul miski. Projekti tuumikmeeskond kutsub kohtumisele Sakala tänaval asuvatesse kontoriruumidesse, mis kuuluvad tegelikult eestvedaja Rainer Nõlvaku tehnoloogiaarendusega tegelevale firmale. „Meil pole isegi juriidilist isikut. Oma ruume rentida pole ka veel õnnestunud,” märkis Nõlvak.

Ent plaan on võimas: „Teeme ära” suur vend „Lets Do It World 2012” peab andma oma panuse maailmas vedeleva 100 miljoni tonni illegaalse prügi koristamiseks. See ongi projekti korraldajate üleskutse, mille heaks peab oma panuse andma umbes 300 miljonit inimest.

Viimase kolme aasta jooksul on „Teeme ära” kampaaniast inspiratsiooni saanud juba hulk riike: näiteks koristas möödunud aastal 270 000 inimest Sloveeniat, kus elanikke on kokku ligi kaks miljonit.

Eestit koristas 2008. aastal 50 000 inimest ehk ligi neli protsenti elanikkonnast. Projekti eestvedajate sõnul piisaks sa­mast suurusjärgust ka maail­ma puhastamiseks. Oleks naiiv­ne arvata, et eestlased suudaksid kõiki maailma koristustalguid juhtida. Selleks et plaan teoks saaks, on tänavu kavas võimalikult paljusid inimesi teavitada ja riikidesse projektide eestvedajad leida.

Üle maailma on kavas pidada 19 konverentsi. Ürituste tsükkel algab aprillis konverentsiga Indias ja lõpeb Eestis detsembris või järgmise aasta jaanuaris toimuva ülemaailmse konverentsiga.

Projekti teoks tegemiseks on vaja koguda 1,1 miljonit eurot. Täit selgust, kust eestvedajad vajamineva raha lõpuks kokku saavad, veel pole. Praeguseks on olemas riigieelarvest eraldatud miljon krooni ehk ligi 64 000 eurot. Peale selle on prügiga võitlemisele õla alla pannud ka Estonian Air, EMT ja välisministeerium, kes pakub korraldajatele vajaduse korral Eesti saatkondade ruume üle maailma.

Refereeritud artikli täistekst Eesti Päevalehe veebiküljel