Eestit külastab USA õhuväe juht

 (14)
USA õhuväe staabiülema kindral David Goldfein ja kiatseminister Jüri Luik
USA õhuväe staabiülema kindral David Goldfein ja kiatseminister Jüri LuikFoto: Kaitseministeerium, õhuvägi

Eesti õhukaitse parendamiseks on võtmetähtsusega Läänemere-äärsete riikide omavaheline koostöö ja erinevate kaitsesüsteemide integreeritus, tõdesid kaitseminister Jüri Luik ja Ameerika Ühendriikide õhuväe staabiülema kindral David Goldfein tänasel kohtumisel.

Kindral Goldfein kinnitas kohtumiselt traditsiooniliselt USA raudkindlat pühendumist NATO artiklile 5 ning tunnustas Eestit järjepideva 2% kaitsekuludele panustamises eest.

„Ameerika Ühendriikide kohalolekul Läänemere piirkonnas on äärmiselt suur heidutusefekt, mistõttu pean väga tähtsaks USA õhuväe aktiivset osalemist Eestis toimuvatel õppustel,“ lausus minister Luik.

Kohtumisel arutati ka õhu- ja raketikaitse ning juurdepääsu ja tegevusvabaduse takistamisega (A2/AD) seotud küsimusi. Lisaks puudutati olukorda seoses Iraaniga ja viimaseid sündmusi Hormuzi väinas.

Täna pärastlõunal kohtus kindral Goldfein kaitseväe juhataja kindralmajor Martin Heremi, õhuväe ülema kolonel Riivo Valge, küberväejuhatuse ülema kolonel Andres Hairki ja NATO kübekaitsekeskuse juhataja kolonel Jaak Tarieniga ning osales külalisena Ämaris aset leidnud Eesti õhuväe 100. aastapäevale pühendatud õhushowl.

Õhushow raames tegid tegid teiste lennuvahendite seas ülelennu USA varghävitajad F-35.