Eestis on hinnanguliselt 6000-7000 HI-viiruse kandjat. Haigus levib enamasti seksuaalsel teel


Hiv kiirtestimine Tallinnas
FOTO: Marko Mumm

Hinnanguliselt on Eestis 6000-7000 HIV-nakatunut, kellest 5500 on arstide jälgimise all ning ülejäänud pole oma haigusest teadlikud. HI-viirus levib enamasti just seksuaalsel teel.

Kokku on Eestis aastate jooksul HI-viirus diagnoositud 9764 inimesel, kellest kõik pole enam elus. 5500 HI-viiruse kandjat käib regulaarselt arsti juures, kuid hinnanguliselt on HIVi haigestunud 6000-7000 inimest, ent kõigile pole HI-viiruse analüüsi tehtud ja nad pole teadlikud, et on haiguse levitajad.

Viimastel andmetel oli HIVi nakkatunuid Tallinnas 23, Harjumaal 8, Ida-Virumaal 9, Narvas 3, Lääne-Virumaal 3, Pärnumaal 2, Saaremaal 1 ja Tartumaal 4.

HIV tõbi on registreeritud 11 inimesel. Enim Tallinnas ja Pärnumaal.

Kuidas HI-viirus levib?

HIV levib peamiselt kaitsevahendita vahekorra kaudu, seda nii homo- kui heteroseksuaalsetes kontaktides. Teine peamine HIV-levikutee on viirusega nakatatud nõeltega süstimine: torke- ja lõikehaavad ehk kõik toimingud, mille käigus nakatatud terariist või kehaeritis satub kontakti nakatumata inimese vereringega.

2016. aasta andmetel levis HIV just enamasti kaitsmata vahekorra kaudu. HIV levikutee heteroseksuaalsel teel oli lausa 49,3 protsendil juhtudest. 13,5 protsenti inimestest said haiguse narkootikumide süstimisel ja 3,9 protsenti juhtudest levis HI-viirus homoseksuaalsel teel.

HIV võib levida ka nakatunud emalt lapsele, raseduse, sünnituse või rinnapiima kaudu, ent seda saab ära hoida, kui ema kasutab raseduse ajal viirusevastast ravi. HIVi nakatunutel soovitatakse sünnitada keisrilõikega ning toita last kunstliku toiduseguga.