Eesti võib lisaks Itaaliale ja Kreekale võtta põgenikke vastu ka Rootsist

 (126)
Taavi Rõivas ja Rootsi peaminister Stefan Löfven pressikonverentsil
Taavi RõivasFoto: Rauno Volmar

Eesti võib hakata võtma põgenikke vastu lisaks Itaaliale ja Kreekale ka põgenikelaine alla mattuvast Rootsist. Kokkulepitud põgenike vastuvõtmise hulk ehk 550 inimest ei kasva, aga kuna põgenikud liiguvad takistamatult läbi Kreeka ja Itaalia põhja poole, siis võib tekkida olukord, kus ka põgenikke võetakse vastu hoopis Rootsist.

Peaminister Taavi Rõivas kirjutas täna Twitteris, et Euroopa Liit peaks suhtuma toetavalt Rootsi soovi saada toetust ELi põgenike ümberpaigutamise kava raames.

Rõivas viibib praegu Maltal Euroopa Liidu ja Aafrika riikide tippkohtumisel, kus arutatakse põgenikekriisiga toimetulekut. Sel aastal on mitme kriisi tõttu Euroopa Liitu saabunud põgenike arv mitmekordistunud ja mitmed riigid, nende seas Rootsi, on sattunud tugeva surve alla.

9,7 miljoni elanikuga Rootsi saabub sel aastal ennustatavalt umbes 200 000 põgenikku, mis on pannud Rootsi võime neid vastu võtta tugeva surve alla.

Rootsi siseminister Anders Ygeman ütles, et Rootsi on selle põgenikekriisi ajal kandnud suurimat koormat. "Kui me tahame selle vastastikuse väljakutsega toime tulla, peavad teised riigid samuti vastutust võtma," ütles Ygeman Deutsche Welle teatel.

Seotud lood:

Seoses põgenikekriisiga teatas Rootsi eile, et sulgeb ajutiselt oma piirid.

Eesti on seni nõustunud vastu võtma umbes 500 pagulast Itaaliast ja Kreekast, et leevendada survet nendele riikidele. Ühtegi otsust ka Rootsist põgenike vastuvõtmise kohta veel langetatud pole.