Eesti toetab ebola haiguspuhangu leviku tõkestamist Aafrikas

 (13)
Ebola viirushaigus
Humanitaarabi organisatsiooni Piirideta Arstid töötajad abistavad Libeerias ebolaviirusega nakatunuid.Foto: Stringer, REUTERS

Välisministeerium toetab Maailma Tervishoiuorganisatsiooni (WHO) tegevust 50 000 euroga, et tõkestada ebola haiguspuhangu edasist levikut Lääne-Aafrikas, eriti Guineas, Libeerias, Sierra Leones ja Nigeerias.

Välisminister Urmas Paeti sõnul on tegemist kiiresti leviva ning äärmiselt ohtliku viirusega, mille leviku peatamine on hädavajalik. "Peame ära hoidma suurema epideemia ning takistama viiruse levikut Aafrika lääneosas," lisas ta.

WHO abi eesmärk on vältida edasist haiguspuhangu laienemist Lääne-Aafrikas, luua töötav seire- ja hoiatussüsteem, aktiivne järelkontroll uute kahtluste korral ning haiglanakkuste vähendamine. Samuti plaanib WHO korraldada Lääne-Aafrika riikide omavalitsuste ja meditsiinitöötajate koolitusi ning võtta kasutusele ettevaatusabinõud kõigis kõrge riskiga piirkondade tervishoiuasutustes. Toetatakse ka laborivarustuse hankimist ebola juhtude analüüsiks.

Märtsi lõpus avastati Kagu-Guineas kiiresti leviv ja eluohtlik ebolaviirus. 28. augusti seisuga on nakkusesse surnud ligikaudu 1400 inimest. Nakatunud on ka 170 meditsiinitöötajat, neist 80 on surnud. Viirus levib nii Lääne-Aafrika riikide pealinnades kui raskesti ligipääsetavates maapiirkondades.