Eesti tervishoiutöötajate pöördumine: on lühinägelik loota sellele, et meil läheb paremini kui teistel

 (79)
Iiivi Luik
Iiivi LuikFoto: Mana Kaasik

Eesti Tervishoiutöötajate Kutseliidu president Iivi Luik avaldas epideemia ajal pöördumise eesliini töötajatele ja Eestimaa inimestele, milles ta tunnustab kõiki meditsiinivaldkonna töötajaid nagu arste, õdesid, hooldajaid, bioanalüütikuid, radioloogiatehnikuid, ämmaemandaid,kiirabi ja kõiki teisi, kes otse või kaudselt on eriolukorras tööpostil.

Iivi Luik toob välja kriisi mõju tervishoiutöötajate vaimsele tervisele ning kutsub üles raskes olukorras jagama positiivset: “Kutsun üles koguma positiivseid emotsioone ja neid igapäevaselt üksteisega jagama. Täna on kokkuhoidmine eriti oluline, sest see annab meile jõudu koos keerulisest ajast läbi tulla.”

Pöördumises rõhutab ta tervishoiutöötajate tervena püsimise olulisust: “Tänasel päeval on kõik eesliinil töötavad inimesed viirusest ohustatud. Haigestuda ei tohi, kuna meie meditsiinis töötavate inimeste arv on loetud ja lisavägi puudub – seega on iga inimese panus väga suure tähtsusega. Me saame aidata ainult siis, kui oleme ise terved. Sellepärast palume kõikidel inimestel meie ümber olla mõistvad, kannatlikud ja pidada kinni kehtestatud korrast.”

Tervishoiutöötajate pöördumine on loetav täismahus allpool.

Head eesliini töötajad meditsiinis ja Eestimaa inimesed!

Tervishoius toimub töö meeskonnana, kus iga inimene on ülioluline. Kõigil on oma amet, nimi ja nägu. Pole võimalik ravida inimesi ilma bioanalüütikute, radioloogiatehnikute ja paljude teiste tugipersonali liikmete osaluseta. Praegu on tervishoiuasutustes ka koristaja, hooldaja või klienditeenindaja töö teistega võrdselt oluline. Rääkimata kiirabitöötajatest ja intensiivravi personalist. Seda tunneme täna, globaalse kriisi ajal eriti tugevalt.

Seotud lood:

Tänasel päeval on kõik eesliinil töötavad inimesed viirusest ohustatud. Haigestuda ei tohi, kuna meie meditsiinis töötavate inimeste arv on loetud ja lisavägi puudub – seega on iga inimese panus väga suure tähtsusega. Me saame aidata ainult siis, kui oleme ise terved. Sellepärast palume kõikidel inimestel meie ümber olla mõistvad, kannatlikud ja pidada kinni kehtestatud korrast. Me kõik teeme oma tööd südamega ja muretseme oma lähedaste pärast, kuid julgustame kogukonda ka ennast hoidma.

On lühinägelik loota sellele, et meil läheb paremini kui teistel. Kui valitsuse korraldused jäävad täitmata, ootavad meid ees tänasest veel keerulisemad ja raskemad ajad. Iga päevaga suureneb nakatunute arv, samuti haiglaravi vajavate inimeste hulk.

Eesti Tervishoiutöötajate Kutseliidu liikmeskonda kuuluvad erinevate erialade esindajad. Meie tugevuseks on mitmekesisus; 90% meie liikmeskonnast moodustavad töötajad, kes praegu igapäevaselt eesliinil töötavad. Kutseliit toetab ja nõustab oma liikmeid, kes on omakorda toeks nii oma kolleegidele kui ka patsientidele.

Kriisiolukord ja töökorralduse muutus tervishoiusüsteemis tekitab pingeid ja stressi. Meie kõigi vaimne tervis vajab hoolt. Kutsun üles koguma positiivseid emotsioone ja neid igapäevaselt üksteisega jagama. Täna on kokkuhoidmine eriti oluline, sest annab meile jõudu koos keerulisest ajast läbi minna.

Soovime Eesti Tervishoiutöötajate Kutseliidu poolt kõigile vastupidavust ja usaldust. Hoidke ennast ja teisi ning olge terved!

Iivi Luik
Eesti Tervishoiutöötajate Kutseliidu president

Koroonaviirus SARS-CoV-2

  • Inimesed, kes kahtlustavad nakatumist koroonaviirusega, peaksid võtma ühendust oma perearstiga, küsima nõu perearsti nõuandeliinilt 1220 (välismaalt +372 634 6630) või koroonaviirusega seotud küsimuste jaoks loodud numbril 1247 või vajadusel kutsuma kiirabi, helistades hädaabinumbril 112.
  • COVID-19 haiguse sümptomid on sarnased gripile. Viiruse levinumad sümptomid on köha, palavik ja hingamisraskused. Parim kaitse nakkushaiguse leviku vastu on käte pesemine ja inimestega kontaktist hoidumine.
  • Vaata koroonaviirusesse nakatunute statistikat Eestis!
  • Loe lähemalt koroonaviiruse ja kehtivate piirangute kohta valitsuse erileheküljelt kriis.ee!
  • Nutitelefoni rakendus HOIA teavitab sind, kui oled olnud lähikontaktis koroonaviiruse kandjaga. Vaata lähemalt!