Eesti osalus Kreeka abipaketis jääb 300 miljoni euro juurde

 (145)
Eesti osalus Kreeka abipaketis jääb 300 miljoni euro juurde
AFP/Scanpix

Maksimaalselt 305,2 miljoni euro eest annab Eesti Kreekale euroala teise abipaketi raames kas laene või laenugarantiisid. Tõenäoliselt jääb tegelik summa sellele aga alla.

Rahandusministeeriumi asekantsler Tanel Ross lausus Delfile, et Kreeka teise abipaketi täpsed tingimused pole täna sugugi selgemad kui nad olid nädala eesti, kui abipakett heaks kiideti.

Tema sõnul on riigijuhtide avalduses kirjas, et kogu abipaketi suuruseks on 109 miljardit eurot. See summa jaotub euroala riikide ja IMFi vahel, kusjuures hetkel pole teada, kui palju IMF maksab. IMFi osa praegustest Kreeka laenudest on tema sõnul umbes veerand.

Samuti pole kindel, kuidas abi täpselt Kreekale läheb, kas kahepoolsete laenulepingutega või läbi EFSFi. Viimane on euroala riikidele kuuluv fond, mis oma raha laenab finantsturgudelt ning mille laenusid liikmesriigid garanteerivad. Eesti osakaal EFSFi antavate laenude garanteerimisel on 0,28 protsenti.

Kui nüüd kogu Kreeka teise abipaketi summa läheks läbi EFSFi, siis garanteerikski Eesti 305,2 miljoni euro ulatuses EFSFi laenusid, mille viimane laenab omakorda edasi Kreekale. "Tegelikult on summa kindlasti väiksem," lausus Ross. Ta ei tahtnud ise täpseid summasid öelda, ent ta nõustus, et maksimaalne praeguses olukorras võimalik abisumma jääb kuhugi 300 miljoni euro ringi.

Seotud lood: