Eesti kutsub protesti märgiks suursaadiku Valgevenest ajutiselt kodumaale

 (26)
Merike Kokajev
Merike KokajevFoto: Andres Putting

2. oktoobril kutsus Valgevene enda suursaadikud Poolast ja Leedust Minskisse konsultatsioonidele ning survestas Poolat ja Leedut samasugust sammu astuma. Eesti liitus solidaarsusest Poola ja Leeduga.

Lisaks nõudis Valgevene mõlemalt riigilt Valgevenes asuvate diplomaatiliste esinduste personali olulist vähendamist. Solidaarsuse väljendamiseks Leedu ja Poolaga otsustas Eesti kutsuda oma saadiku Valgevenest kodumaale konsultatsioonidele.

“Eesti nägemuses on Valgevene surveavaldus Leedu ja Poolale põhjendamatu ja kahetsusväärne,“ sõnas välisminister Urmas Reinsalu. „Protestina Valgevene poolt astutud sammude vastu oleme otsustanud kutsuda oma saadiku Valgevenest Tallinnasse konsultatsioonidele,“ ütles ta.

Suursaadikute konsultatsioonidele kutsumine on poliitiline, mitte juriidiline samm. See tähendab suursaadiku ajutist lahkumist riigist, kuid suursaadiku staatus, sealhulgas õigus naasta akrediteeritud pealinna, sellest ei muutu.

Eesti suursaadik Valgevenes on Merike Kokajev. Ta suundub Valgevenest Tallinnase konsultatsioonidele 8. oktoobril. Leedu ja Poola kutsusid oma suursaadikud pealinnadesse konsultatsioonidele 5. oktoobril.

Lisaks Eestile on otsustanud suursaadiku kutsuda oma pealinnadesse konsultatsioonidele Läti ja Saksamaa.