Eesti koht ajakirjandusvabaduse indeksis paranes

 (8)
Eesti koht ajakirjandusvabaduse indeksis paranes
Foto: Ilmar Saabas

Eesti asub Ameerika Ühendriikides tegutseva rahvusvahelise organisatsiooni Freedom House värskes ajakirjandusvabaduse indeksis 197 riigi seas 13.- 18. kohal, võrreldes mullusega on Eesti positsioon tabelis paranenud.

Läinud aasta ajakirjandusvabaduse indeksis oli Eesti 22.- 24. kohal, kirjutab BNS.

Tänavuses indeksis jagavad koos Eestiga 13.- 18. kohta Iirimaa, Monaco, Uus-Meremaa, Palau ja San Marino. Freedom House jagab riikidele ajakirjandusvabadust hinnates punkte ja mida väiksem on punktisumma, seda parem on olukord ajakirjandusvabadusega. Eesti sai koos teiste samasse kategooriasse kuuluvate riikidega 16 punkti.

Freedom House'i andmetel on maailma kõige vabam ajakirjandus Norras ja Rootsis, mis jagavad 1.- 2. kohta. Nii Norral kui ka Rootsil on 10 punkti. 3.- 5. kohta jagavad 11 punktiga Belgia, Soome ja Holland. 6.- 8. kohal on 12 punktiga Taani, Luksemburg ja Šveits. Üheksandal kohal on 13 punktiga Andorra ning 10.- 11. kohal 14 punktiga Island ja Liechtenstein.

Eestist parema tulemuse sai 15 punktiga ka Kariibi mere saareriik Saint Lucia.

Eesti järel jagavad 19.- 22. kohta Saksamaa, Marshalli saared, Portugal ning Kariibi mere riik Saint Vincent ja Grenadiinid, kes said 17. punkti.

Leedu sai 24 punkti ning asub koos Dominica, Jaapani, Sloveenia ja Surinamega 40.- 44. kohal. Lätile andis Freedom House 28 punkti ning Eesti lõunanaaber asub koos Ghana, Nauru, Paapua Uus-Guinea, Sao Tome ja Principe ning Saalomoni saarega 55.- 60. kohal.

Ameerika Ühendriigid said 18 punkti ning riik asub koos Barbadose, Costa Rica ja Jamaicaga 23.- 26. kohal. Venemaa on 81 punktiga 176. kohal.

Tabeli viimast kohta jagavad Põhja-Korea ja Turkmenistan, mis said 96 punkti ja jagavad 196.- 197. kohta. Nende ees on 195. kohal Usbekistan, mis sai 95 punkti.

Freedom House jagab riigid pressivabaduse järgi vabadeks, osaliselt vabadeks ja mittevabadeks. Tabeli esimesed 63 riiki on vaba, järgmised 70 riiki osaliselt vaba ning viimased 64 mittevaba ajakirjandusega. 32 protsenti maakera elanikkonnast elab vaba, 36 protsenti osaliselt vaba ja 32 protsenti mittevaba ajakirjandusega riikides.

Lisaks Freedom House'ile avaldab igal aastal maailma ajakirjandusvabaduse indeksit ka Pariisis tegutsev rahvusvaheline organisatsioon Piirideta Reporterid (Reporters sans frontieres -RSF). Eesti asus tänavu jaanuari lõpus avalikustatud RSF-i tabelis 11. kohal. RSF-i ajakirjandusvabaduse tabelis on 179 riiki.